Na pewno każdy z nas stanie kiedyś przed takim wyborem. Kierować się wyczuciem, poleceniem, recenzjami czy może maślanymi oczami sprzedawcy? Wybór będzie dość prosty, kiedy będziemy wiedzieć czego potrzebujemy i poznamy odpowiednie parametry. Zwłaszcza, że sprzęt nie należy do rzeczy najtańszych i na taki wydatek decydujemy się na raz na kilka lat.
1. Budżet
Szczerze Wam powiem, że akurat w tym przypadku warto pooszczędzać i na nowe kolumny czy wieżę wydać większą sumę. No chyba, że w przypadku, kiedy płacimy jedynie za markę, reklamowaną przez gwiazdy, np. Beats. Ale najczęściej wyższa cena wiąże się z dodatkowymi funkcjami i wyższą czystością dźwięku, na czym przecież najbardziej nam zależy.
2. Przeznaczenie
Przede wszystkim musisz określić do czego potrzebujemy danego urządzenia. Jeżeli chcesz rozwijać się jako DJ, to lepiej szukać w działach specjalnie, do tego przeznaczonych albo poszukać w internetowym sklepie dla DJ'ów. Dla miłośników filmów i koncertów polecam zastanowienie się nad kinem domowym, a dla imprezowiczów nad mobilnością sprzętu i funkcjami do karaoke. Jeśli masz zbiór kaset, przyda Ci się wbudowany magnetofon.
3. Materiał
Po trzecie warto zwrócić uwagę z czego wykonany jest sprzęt. Jeśli obudowa jest drewniana, to mamy szansę na lepszy rezonans i tłumienie dźwięku niż w przypadku plastiku.
4. Wejścia/wyjścia
Zwróć uwagę z czym planujesz połączyć dane urządzenie. Model może zawierać złącza umożliwiające połączenie się z komputerem, telewizorem, pendrivem czy MP4. Myślę, że obowiązkowe jest złącze USB, wejście liniowe audio, wyjście słuchawkowe, wejście mikrofonowe, gniazdo kart pamięci SD. Najnowszym rozwiązaniem jest też przesyłanie dźwięku przez Bluetooth. W zestawach muzycznych z wbudowanym odtwarzaczem DVD pojawiają się cyfrowe wyjścia audio (optyczne lub koaksjalne), złącze EURO (RGB), wyjścia komponentowe, S-Video, AV, HDMI.
5. Formaty
W przypadku odtwarzacza istotnym aspektem są standardy zapisu dźwięku. Zwróć uwagę czy sprzęt obsługuje CD Audio, MP3, WMA, DVD.
6. Kolumny
Jeśli są słabej jakości, dźwięk będzie płaski i zniekształcony nawet pomimo dobrych parametrów pozostałych elementów zestawu. Głośnik emitujący jednocześnie wysokie i niskie tony, tzw. szerokopasmowy, wypada najczęściej gorzej niż dwu- czy nawet trzydrożny, przenoszący kilka zakresów tonów.
7. Parametry
Moc jest podawana w watach (W), osobno dla każdej kolumny, najlepiej jeśli znajdzie się w przedziale 70-200 W. Im wyższa moc, tym głośniejszy i czystszy dźwięk możesz uzyskać. Moc dobiera się w odniesieniu do wielkości pomieszczenia oraz tego, jak głośno lubisz słuchać muzyki. Impedancja podawana w omach, w przedziale od 5 do nawet 50. Warto wspomnieć też o paśmie przenoszenia – od 20 do 20000 Hz (zakres słyszalny przez człowieka). Więcej możecie przeczytać w poście o słuchawkach.
8. Bajery
To dział raczej dla hipsterów. Nie są to konieczne wymagania, ale warto wiedzieć, czego możemy oczekiwać. Mianowicie chodzi tu o zmieniacze płyt, stacje dokujące na smartfony, radio cyfrowe, wbudowany zegar, odtwarzanie losowe. Nowoczesne wieże posiadają wbudowany system RDS – pozwalający na wyświetlanie nadawanych komunikatów radiowych, a nawet nazw wykonawców utworów. Cennym dodatkiem zdecydowanie jest trzeci w zestawie głośnik (subwoofer), który powoduje wzmocnienie tonów niskich, czyli basów. Tworzy dodatkowe efekty dźwiękowe.
9. Rynek
Zrób rozeznanie w kilku salonach, żeby mieć porównanie cenowe i parametrowe. Niektóre sklepy są wyposażone w studio, w którym można wypróbować sprzęt.
10. Producenci
Oprócz parametrów można też liczyć na firmy specjalizujące się w sprzęcie muzycznym. Do takich należą Pioneer, Sony, Yamaha, LG, Panasonic, Philips, Samsung, JVC.
11. Gwarancja
Na koniec wypada wspomnieć jeszcze o gwarancji. Jeśli szukamy zestawu, który ma nam służyć przez długie lata i będzie kosztownym wydatkiem, warto zwrócić uwagę na to, jak długi jest okres gwarancyjny na wybrany przez nas sprzęt.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz