8 stycznia 2014

Jak wybrać dobre słuchawki?

1 komentarz:
 
Nie dawno sama zmagałam się z tym problemem. Zapewne pomógł mi ograniczony asortyment sklepów przed świętami, ale jest. Właściwie są, znalezione pod choinką. Zrozumiałam jak bardzo sprzęt wpływa na jakość dźwięków. To jest zupełnie inne odczuwanie, odpływanie... A więc przejdźmy do praktyki. Czym kierować się przy wyborze tak istotnego sprzętu? 

1. Cena
Po pierwsze trzeba postanowić na jaki przedział cenowy jesteśmy gotowi. W tym przypadku im drożej, tym raczej lepiej.  Mamy no wyboru wiele modeli. Wiadomo od tych z mniejszą membraną do większych - DJ'skich. Dobre słuchawki możemy znaleźć w cenach ok. 200 zł.
2. Konstrukcja i łączność
Właśnie. Określmy cel kupna i zainteresowanego, czyli czy potrzebujemy słuchawek do użytku domowego czy miejskiego, czy bardziej profesjonalnego. Czy chcemy bezprzewodowe z bluetoothem czy z kabelkiem i jaką długość tegoż przewodu. Słuchawki można też wykorzystać do rozmów na skype i gier komputerowych, a więc może przydać się wbudowany mikrofon.
3. Pasmo przenoszenia
Parametr ten oznacza jak niskie i wysokie dźwięki dają radę odtworzyć słuchawki.
Zakres częstotliwości słyszalnych dla ludzi wynosi około 16-20 000 Hz, jednak niektórzy są bardziej wrażliwi na dźwięki. Zalecany przedział to 5-25000 Hz
4. Poziom ciśnienia akustycznego
Oznacza głośność słuchawek. Dla ludzkiego słuchu męczące (a nawet niebezpieczne) jest dłuższe słuchanie dźwięków o natężeniu większym niż 80 dB. Dlatego najlepiej wybierać te w przedziale 80-100 dB, zależnie jak głośno ktoś lubi słuchać muzyki.
5. Opór elektryczny
Oznacza, że im większy wskaźnik tym sprzęt lepiej będzie oczyszczał utwór ze zbędnych szumów, co poprawi jakość odsłuchu. Myślę, że należy szukać słuchawek, które mają > 40 Ω [omów].
6. Moc
Małe douszne słuchawki mają moc 10-20 mW, ale te porządne powinny przekraczać 100 mW, dochodząc do paru tysięcy.
7. Masa
Oczywiście ważne, żeby słuchawki nie były za ciężkie i nie męczyły naszej głowy i szyi. Te przeciętne ważą ok. 200 g.
8. Indywidualne upodobania
Tu chodzi o wygląd, kolor, kształt. Jeśli mamy wybór, wygodniejszy jest przewód płaski, gdyż nie plącze się, przez co nie tracimy czasu i nerwów na jego rozplątywanie. Sama przekonałam się, że ze słuchawkami jak z ludźmi - wygląd nie ma znaczenia, bo kiedy zacznie się słuchać... miód na serce.

Osobiście wybrałam model Sony MDR-V55.

1 komentarz:

  1. Soniaki dobre słuchawki, sam mam też słuchawki marki Sony!

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff