5 lipca 2013

Kompozytorzy filmowi #2 - John Williams

1 komentarz:
 

Dziś witam Was po jasnej stronie mocy. Przybliżę sylwetkę muzyka, który skomponował muzykę do Gwiezdnych wojen. Nawet jeśli nie jesteście fanami tej serii, to na pewno znajdziecie w jego dziełach filmy, które przypadną Wam do gustu.

Urodził się w 1932 r. w Nowym Jorku. W branży filmowej zaczął pracować w połowie lat 50. Na początku głównie komponował muzykę do seriali telewizyjnych i tak jednym z pierwszych sukcesów w jego karierze została opera mydlana Lost in Space. Przełomem natomiast był film Dolina Lalek , za który otrzymał pierwszą nominację do Oscara. W kolejnych latach pojawiały się kolejne nominacje, ale dopiero musical Skrzypek na dachu zapewnił mu statuetkę. Drugiego Oscara otrzymał za muzykę do filmu Stevena Spielberga, Szczęki. Trzeciego za jeden z filmów z serii Gwiezdne wojny, a konkretnie za część czwartą, kolejnego za film E.T., a póki co, ostatniego za Listę Schindlera.  
Często w swoich soundtrackach współpracuje z orkiestrą symfoniczną. Na początku jego pomysł był skrytykowany, jednak później przyjęty bardzo pozytywnie. Współpraca ma wydźwięk w takim dziele jak Indiana Jones i Poszukiwacze Zaginionej ArkiW ostatnich latach Williams do swoich kompozycji włącza także brzmienie elektroniczne. Doskonałym przykładem jest ścieżka dźwiękowa do filmu Wyznania Gejszy
Jego najlepszymi kompozycjami są marsze i fanfary. Napisał muzykę do ponad stu filmów. 

Filmy z muzyką Williamsa:
- seria filmów Gwiezdne wojny
- trzy pierwsze filmy o Harrym Potterze (Kamień Filozoficzny, Komnata Tajemnic, Więzień Azkabanu)
- Park Jurajski
- Przygody Indiana Jonesa
- Szczęki
- Wyznania Gejszy
- Lincoln
- Kevin sam w domu i Nowym Jorku
- Lista Schindlera
- Superman
- E.T.
- Szeregowiec Ryan
- Siedem lat w Tybecie
- Urodzony 4 lipca

Ciekawostki
  • W 2009 został odznaczony przez prezydenta Baracka Obamę Narodowym Medalem Sztuki.
  • Pierwszym filmem, do którego skomponował muzykę był Daddy-O.
  • Ma na swoim kocie 45 nominacji do Oscara przez co wyrównał rekord Alfreda Newmana. Więcej nominacji miał tylko Walt Disney. 
  • Jest autorem tematów olimpijskich, czyli muzyki do widowisk otwierających i zamykających igrzyska. M.in. Letnie Igrzyska w Los Angeles (1984), Letnie igrzyska Olimpijskie w Seulu (1988), Letnie Igrzyska Olimpijskie w Atlancie (1996) i Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City (2002).

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff