25 sierpnia 2013

Alfabet muzyczny #10 - Jean Michel Jarre

Brak komentarzy:
 
W dzisiejszym alfabecie jeden z bardziej znanych muzyków swojej branży, stylu. Człowiek, który potrafi z każdego koncertu zrobić show, przenieść odbiorcę w inny świat. Prekursor muzyki elektronicznej.

Jak można wywnioskować z jego imienia i nazwiska jest Francuzem. Urodził się w 1948 r. w Lyonie. To syn kompozytora muzyki filmowej, Maurice'a Jarre'a. Młody Jarre nie miał dzieciństwa z bajki. Jego rodzice rozwiedli się, gdy miał 5 lat. Ojciec wyjechał do USA. Ich rozłąka trwała 13 lat. Mały Jean-Michel zaczął pobierać naukę gry na pianinie. Jednak jego nauczycielka szybko go zniechęciła. Na szczęście, nie aż tak, żeby Jarre odwrócił się od muzyki. Później uciekał ze szkoły, po to aby podglądać muzyków ulicznych. Zainspirowany tym, kupił gitarę. 
W 1964 r. zakłada swój pierwszy zespół Les Mystere IV i wygrywa z nim pierwszą nagrodę na festiwalu muzycznym. Uczęszczał do paryskiego konserwatorium. Po jego ukończeniu spotkał na swojej drodze Pierre'a Schaeffera, który wprowadził Jarre'a w świat muzyki elektronicznej. 
Zadebiutował w 1969 r. singlem La Cage. Potem miał na swoim koncie m.in. występy w operze paryskiej. Przełomowym wydarzeniem było wydanie albumu Oxygene. Następnie Equinoxe, który uważa się za kontynuację poprzedniego albumu. Teraz artysta nagrywa nowe płyty i koncertuje. Jego najnowszym krążkiem jest Téo & Téa z 2007 r. 
Instrumenty, które spopularyzował to: syntezator, harfa laserowa i konsola.

Ciekawostki
  • Był uczestnikiem kursu, organizowanego przez wykładowców Konserwatorium Paryskiego dla dzieci wykazujących duże uzdolnienia muzyczne.
  • 26 sierpnia 2005 r. w Stoczni Gdańskiej dał dwuipółgodzinny koncert pt. Przestrzeń wolności, z okazji powstania Solidarności. 
  • Jarre kilkakrotnie ustanawiał nowe rekordy Guinnessa w liczbie widzów na swoich koncertach. Np. w Moskwie w 1997 r. zgromadził 3,5 mln ludzi!
  • Od jego nazwiska została nazwana jedna z planetoid - (4422) Jarre.
  • W 1984 roku został wpisany do Księgi Rekordów za sprzedaż najdroższego albumu Music for Supermarkets.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff