2 września 2013

Alfabet muzyczny #11 - Kansas

Brak komentarzy:
 
Litera "K". Dzisiaj zespół, który na amerykański rynek wprowadził świeży powiew rocka, jak na tamte czasy. A mianowicie panowie zajęli się rockiem progresywnym. Obecnie kojarzeni z jednej z piosenek występujących w serialu Supernatural. 

Grupa powstała w 1970 r. w Topeka. Początkowa ich kariera skupiała się wyłącznie na koncertach. Ich debiutancka płyta Kansas ukazała się w 1974 r. i nie odniosła ogromnego sukcesu. Przełom nastąpił w 1976 r., kiedy to panowie wydali czwarta płytę Leftoverture. Kolejne ich krążki biły popularnością poprzednie. Tak jak np. płyta Point of Know Return z 1977 r. To właśnie na niej znajduje się jeden ze sztandarowych i legendarnych utworów zespołu - Dust in the wind. 
Na początku lat 80. artyści zapragnęli spróbować swoich sił solo. Nowa płyta, z nieco zmodyfikowanym składem ukazała się w 1982 r. Współpraca między muzykami nie układała się najlepiej, więc zdecydowano o rozwiązaniu zespołu. 
Na szczęście długo to nie trwało, bo już w 1986 r. nastąpiła reaktywacja grupy w innym składzie. Dlugo jednak musieli czekać na nowy krążek, bo aż do 1998 r. W 2000 r. ukazała się płyta Somewhere to Elsewhere, w której to uczestniczył założyciel zespołu Kerry Livgren. 
Obecny skład zespołu to: Phil Ehart (perkusja), Billy Greer (bas), Rich Williams (gitara), Steve Walsh (wokal), David Ragsdale (skrzypce, gitara). 

Ciekawostki
  • Carry On My Wayward Son,ta piosenka została użyta w serialu Supernatural. Melodia pojawia się w każdym sezonie serialu. 
  • Piosenka zajmuje 96-ste miejsce na liście VH1's 100 Greatest Hard Rock Songs. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff