9 września 2013

Alfabet muzyczny #12 - Led Zeppelin

Brak komentarzy:
 

Dzisiaj w alfabecie zespół, który jest legendą. Mówi się, że to oni stworzyli podwaliny rocka, a nawet heavy metalu. Jedni mówią, że jest to najlepszy zespół w historii rocka. 


Zespół został założony w 1968 r. w Londynie. W jej skład wchodzili Jimmy Page (gitara), Robert Plant (wokal), John Paul Jones (bas, klawisze) i John Bonham (perkusja). 
Grupa zorganizowała się trochę przez znajomości Page'a z innymi zespołami, trochę przez polecenia innych znajomych. Spotkali się oni pierwszy raz w pokoju przylegającym do studia nagrań przy Gerrard Street. Szybko znaleźli wspólny język i nagrali parę piosenek o zabarwieniu bluesowym. Odbyli skandynawskie tournee pod nazwą The New Yardbirds, ale wiedzieli, że muszą wymyślić coś swojego, świeżego. Do legendy przeszła historia powstania nowej nazwy - Led Zeppelin. Przypisuje się ją Keithowi Moonowi, który miał po jednym z koncertów powiedzieć, że muzyka "unosiła się jak ołowiany sterowiec" czyli "lead Zeppelin". Po sugestiach managera Petera Granta zmieniono pierwszy człon "lead" na "leed", a w końcu czytane jako "led". Sprawa wylądowała w sądzie, ze względu na prawa rodziny konstruktora do nazwy statku- pozew spadkobierców Ferdinanda von Zeppelina został oddalony i muzycy mogli pozostać czy wybranej nazwie. 
W listopadzie 1968 r. formacja podpisała ogromny, jak na owe czasy kontrakt z wytwórnią Atlantic Records, opiewający na sumę 200 tys. funtów. Pierwszy album zarejestrowali w ciągu zaledwie 36 godzin i wydali go w 1969 r. jako po prostu Led Zeppelin.
Drugi album Led Zeppelin II, okazał się jeszcze większym sukcesem. Zespół największą popularność osiągnął w latach 1972-1977. Definiowały go nie tylko wspaniałe płyty, świetne koncerty, ale również image sceniczny, składający się z długich kwiatowych strojów oraz wielu bransoletek na rękach, które miały symbolizować tęsknotę za utraconym światem dzieci - kwiatów. Po śmierci Johna Bonhama (1980) zespół zakończył swoją działalność. Jeszcze w 1982 r. wydali płytę, gdzie znajdowały się tam utwory wcześniej nigdzie nie publikowane. 
Do jego najbardziej znanych utworów Led Zeppelin należą: Stairway to Heaven, Kashmir, Whole lotta Love i Imigrant Song. 

Ciekawostki
  • Jimmy Page był odpowiedzialnym za wniesienie aury okultyzmu do zespołu.przy okazji wydania Led Zeppelin III umieścił w matrycy niektórych tłoczeń płyty wyrażenia Do what thou wilt oraz So Mote It Be. Pierwsza fraza pochodziła z Thelemy Crowley'a i stanowiła fragment większej całości tj.: "Czyń wedle swej woli będzie całym Prawem". Z kolei So Mote It Be był wolnomularskim zwrotem, używanym pod koniec modlitwy lub rytuału.
  • Do tej pory na całym świecie albumy Led Zeppelin rozeszły się w ponad 200 milionowym nakładzie, co daje Zeppelinom pierwsze miejsce pod względem sprzedanych płyt wśród grup rockowych. 
  • W 1974 roku Led Zeppelin (razem z Grantem, grupą Pink Floyd i firmą Charisma) sfinansowali komedię filmową Monty Python i Święty Graal.
  • Piosenka Stairway to Heaven uchodzi a jednego z największych... dzieciorobów ;P Podobno przy tej piosence poczęło się bardzo dużo dzieci. 
  •  Gdy zespół zdecydował się w 2007 r. zagrać koncert w arenie O2 w Londynie z całym setem pierwszy raz od 28 lat, strona, na której można było kupić bilety została przeciążona z powodu zbyt dużej aktywności juz niespełna 10 minut po ogłoszeniu informacji. w ciągu jednej doby, strona została odwiedzona ponad 25 milionów razy. Po kilku dniach ludzie zaczęli sprzedawać bilety na serwisach aukcyjnych. Ceny biletów sięgały nawet do 8000 dolarów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff