15 października 2013

Alfabet muzyczny #17 - Queen

Brak komentarzy:
 

Litera Q. Pierwszym skojarzeniem był ten zespół i stwierdzenie, że "Królowa była jedna".

Zespół powstał w 1970 r. w Londynie przez Briana Maya, Rogera Taylora i Freddiego Mercury'ego. Rok później dołączył do nich John Deacon. 
W 1973 r. wydali swój debiutancki album Queen.  W rok później ukazała się kolejna płya zatytułowana Queen II, a muzycy ruszli w trasę po Wielkiej Brytanii. Jeszcze w tym samym roku odwiedzili Stany i wydali krążek Sheer Heart Attack, któy zyskał uznanie po obu stronach Atlantyku. 

W 1975 r. album A Night at the Opera, na nim znajdował się przełomowy w ich kareirze singiel - Bohemian Rapsody. Krążek w bardzo szybkim tempie pokrył się platyną. Wiosną 1976 r. wszystkie cztery płyty znalazły się na liście 20 najlepszych albumów w historii Wielkiej Brytanii. W tym samym roku zaprezentowano kolejną płytę A Day at the Races. Rok później krążek News of the World i legendarny podwójny singiel We Will Rock You/We Are The Champions. Kolejne lata przynosiły kolejne albumy - Jazz, składanki Greatest Hits, The Game, Hot Space, The Works. Z tej płyty pochodził przebój I Want To Break Free. Przeszedł do historii nie tylko pod względem muzycznym , ale i wizualnym. W teledysku wszyscy członkowie zespołu są przebrani za kobiety. Rok 1985 r. to Live Aid i fenomenalny występ Queen. 1986 - album A Kind of Magic. Potem kolejne trzy w latach 1988-91 - The Miracle, Greatest Hits Two i Innuendo. W listopadzie 1991 Freddie ogłosił, że choruje na AIDS. Następnego dnia zmarł w domu w otoczeniu rodziny i przyjaciół. W 1992 r. pozostali muzycy zespołu zaprosili innych przedstawicieli świata muzycznego do wzięcia udziału w koncercie poświęconym Freddiemu. W 1995 r. ukazała się płyta Made in Heaven stworzona z materiałów pochodzących z 1991 r. 
W 2005 r. May i Taylor reaktywowali zespół, ale już bez Deacona. Z nową twarzą na froncie Paulem Rodgersem. Później wokalista jednak poinformował, że kończy współpracę, aby się skupić na swoim dawnym reaktywowanym zespołem. 

Ciekawostki
  • Słowo angielskie "Queen" oznacza dosłownie "Królowa", aczkolwiek w slangu brytyjskim oznacza ono również rzucającego się w oczy homoseksualistę płci męskiej. Freddie, wymyślając tą nazwę dla zespołu zdecydował się na słowo Queen między innymi ze względu na tę dwuznaczność.
  • Logo zespołu zostało stworzone przez Freddie'ego Mercury'ego. Przedstawia ono znaki zodiaku wszystkich członków grupy: dwa lwy, pannę i raka.
  • Utwór We Are the Champions został wybrany przez 700 tysięcy osób w międzynarodowym głosowaniu ulubionym utworem na świecie. 
  • 20 kwietnia 1992 na stadionie Wembley w Londynie odbył się słynny koncert poświęcony pamięci Freddy'ego Mercury'ego, który był transmitowany dla ponad miliarda telewidzów na całym świecie i został wpisany do Księgi Guinnessa, jako największy koncert charytatywny w historii.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff