29 października 2013

Alfabet muzyczny #19 - Scorpions

Brak komentarzy:
 


Litera "S" przywołuje mi na myśl jeden z moich ulubionych zespołów rockowych. 

Zespół założony w 1965 r. w Hanowerze (Niemcy). Inicjatorem grupy był Rudolf Schenker, (gitara, wokal), Karl-Heinz Follmer (gitara), Lothar Heimberg (bas), Wolfgang Dziony (perkusja). W 1971 młodszy brat Schenkera, Michael, dołączył do zespołu, by grać na gitarze. Wkrótce Klaus Meine został nowym wokalistą. Debiutancki krążek wypuścili w 1972 pt. Lonesome Crow. Kwalifikowała się w rock progresywny. Po jej wydaniu oraz odbyciu trasy koncertowej zespół rozpadł się. M.in. z powodu odejścia do grupy UFO Michaela Schenkera oraz powołania do wojska Rudolfa Schenkera. Ten drugi, po zakończeniu służby, reaktywował Scorpions w nowym składzie - Klaus Meine, Rudolf Schenker, Uli Jon Roth, Jürgen
Rosenthal, Francis Buchholz. W 1974 r. wydali następną płytę Fly to the Rainbow. Zespół ewoluował w styl hard rockowy, mający początki power metalu. Potem następowały kolejne rotacje  w składzie. Do ich sukcesu przyczynił się album Lovedrive , który zebrał świetne opinie krytyków i odbiorców. Potem kolejno Blackout, Love at First Sting, Crazy World. Z ostatniej płyty pochodzi sztandarowy i najbardziej znany utwór zespołu - Wind of change, który nawiązywał do sytuacji w Europie Środkowo-Wschodniej. 
24 stycznia 2010 roku na swojej oficjalnej stronie internetowej zespół podziękował wszystkim fanom za wsparcie i ogłosił zakończenie kariery. Ma to nastąpić po kilkuletniej trasie koncertowej promującej płytę Sting in the Tail. Album, zgodnie z zapowiedziami, jest nawiązaniem do twórczości zespołu z lat 80., ale z nowym brzmieniem. Zauważają to recenzenci i słuchacze, większość z nich ocenia album bardzo wysoko. Gitarzysta Matthias Jabs zdradził, że są szanse na występ Scorpionsów na otwarcie piłkarskich Mistrzostw Świata, które odbędą się w 2014 roku w Brazylii.

Ciekawostki
  • Członkiem zespołu od 2003 r. jest polski basista Paweł Mąciwoda. 
  • Na cześć zespołu drużyna hokejowa z Hannoveru (rodzinnego miasta zespołu) przyjęła w 1996 roku nazwę Wedemark Scorpions (od 1997 roku gra jako Hannover Scorpions).
  • Inspiracją dla Klausa do napisania utworu Wind of change była wizyta zespołu w Moskwie w 1989 roku.Utwór nawiązuje do przemian politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej pod koniec lat 80-tych, które przyczyniły się do upadku ZSRR. Teledysk składa się z fragmentów koncertu zespołu oraz wydarzeń politycznych. Między innymi zinscenizowany jest upadek Muru Berlińskiego. Pokazany jest też papież Jan Paweł II. 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff