18 listopada 2013

Alfabet muzyczny #22 - Vangelis

1 komentarz:
 
Litera "V". Dzisiaj trochę z innej beczki. Muzykiem na "V" będzie kompozytor filmowy, który stworzył utwory niezwykłe i zapadające w pamięć.

Ewangelos Odiseas Papatanasiu urodził się w 1943 r. w Grecji. W wieku czterech lat zaczął przejawiać zdolności muzyczne. Dwa lata później jako odważny sześciolatek, co ważniejsze samouk, wystąpił przed szeroką publiką prezentując własne kompozycje. W latach 60. zamieszkał w Paryżu, gdzie odbył trzyletnią "inicjację" występując z grupą Aphrodite's Child, która stała się jedną z najpopularniejszych grup musicalowych w Europie. W tym czasie
zainteresował się elektroniką.W latach 70. udał się do Londynu, gdzie założył własne studio nagraniowe. W 1982 roku Vangelis został uhonorowany Oscarem za ścieżkę dźwiękową do Rydwanów Ognia. Na swe kolejne projekty filmowe wybrał mroczną przepowiednię Ridleya Scotta Blade Runner, politycznie niebezpieczny film Costasa Gavrasa Missing oraz poruszającą Antarcticę Koreyoshi Kurahara. Wszystkie trzy projekty odniosły spory sukces zarówno komercyjny jak i artystyczny, a Antarctica okazała się najbardziej kasowym filmem w dziejach kinematografii japońskiej. Lata dziewięćdziesiąte artysta zainicjował wydaniem płyty The City. W 1992 roku w Paryżu Vangelis skomponował i nagrał muzykę do thrillera psychologicznego Gorzkie gody w reżyserii Romana Polańskiego oraz wkrótce potem do epickiego filmu przedstawiającego historię życia Krzysztofa Kolumba zatytułowanego 1492 - Conquest of Paradise. Motyw przewodni z tego ostatniego wspiął się wkrótce na szczyty list przebojów na całym świecie, a w Niemczech stał się najlepiej sprzedającym się albumem w historii. W lipcu 2001 roku Vangelis zaprezentował monumentalne wykonanie Mythodei, symfonii chóralnej swojego autorstwa, które miało miejsce w Olimpijskiej Świątyni Zeusa w Atenach. Mythodea wybrana została przez NASA jako muzyka, która towarzyszyć ma misji Mars Odyssey.

Ciekawostki
  • W roku 1999 Vangelis skomponował muzykę będąca oprawą odsłonięcia oficjalnego symbolu Igrzysk Olimpijskich 2004, a także muzykę, która będzie towarzyszyć temu wizerunkowi za każdym razem, gdy ukaże się on publicznie.
  •  Międzynarodowa popularność twórczości Vangelisa oraz jego zafascynowanie Wszechświatem, sprawiły, że Minor Planet Center Międzynarodowego Związku Astronomicznego w Smithsonian Astrophysical Observatory nazwało jego imieniem małą planetę - asteroidę 6354. 
  • Jak już pisałam wcześniej jest samoukiem, ale też nie potrafi  czytać ani tworzyć muzycznych zapisów!
  • Jest Kawalerem Legii Honorowej. Odznaczenie to otrzymał z rąk ministra kultury Francji Jacka Langa.


 
  Chariots of Fire (Rydwany ognia) 1981

 
Missing (Zaginiony) 1982 

 
Antarktyka 1983

 
Blade Runner (Łowca androidów) 1982 

 
Bitter Moon (Gorzkie gody) 1992

 
1492 Conquest of Paradise (1492 Wyprawa do raju) 1992

 
Alexander (Aleksander) 2004

 Hymn z igrzysk olimpijskich w Atenach 2004

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff