26 listopada 2013

Alfabet muzyczny #23 - Whitesnake

Brak komentarzy:
 
Zespół grający hard rocka i heavy metal, ostatnimi czasy zapomniany, choć funkcjonuje od 30 lat z małymi przerwami. 

Grupa założona w 1977 r. przez wokalistę Deep Purple, Davida Coverdale'a. Zanim doszło do oficjalnego powstania Whitesnake, skład zespołu był już ustabilizowany i występował na scenie wspierając Coverdale’a podczas tras promujących płyty. Ostatecznie pierwszy skład nowoutworzonego Whitesnake stworzyli: David Coverdale (śpiew), Bernie Marsden (gitara), Micky Moody (gitara), Neil Murray (bas), David ‘Duck’ Dowle (perkusja) oraz Brian Johnstone (instrumenty klawiszowe). Podczas sesji nagraniowej płyty Trouble (1978) w zespole był już jednak jeden z najbardziej wybitnych klawiszowców w historii rocka – Jon
Lord (przybyły z Deep Purple). Zespół często porównywany był do Purple'ów, nie tylko ze względu na skład, ale  i brzmienie muzyczne. W późniejszym okresie wypracowali brzmienie charakterystyczne dla hard rocka lat 80. W 1984 Whitesnake wydał udany album Slide It In, zaś największe przeboje zespołu - Here I Go Again oraz Is This Love - pochodzą z płyty Whitesnake z 1987 r. Po wydaniu w 1989 albumu Slip of the Tongue ze Steve'em Vaiem, zespół milczał aż do 1997, kiedy to światło dzienne ujrzała płyta Restless Heart. W 2003 roku grupa odbywała trasę koncertową z okazji 25-lecia swego istnienia. Z pierwszym od ponad 10 lat studyjnym krążkiem zatytułowanym Good To Be Bad, zespół powrócił w roku 2008.

Ciekawostki
  •  W teledyskach Still of the Night, Here I Go Again i Is This Love pojawia się aktorka Julie "Tawny" Kitaen, która w latach 1989-91 była żoną Davida Coverdale'a. 
  •  Nazwą i logo Whitesnake firmuje się wino Zunfandel 2008.


 

 

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff