13 stycznia 2014

Alfabet muzyczny #28 - Black Sabbath

1 komentarz:
 

Kolejny zespół spod znaku gigantów rocka. Stworzyli on podwaliny nowemu, wówczas, nurtowi muzyki - heavy metalowi. 

Grupa powstała w 1968 r. w Birmingham jako kwartet założony przez nastolatków: Anthony'ego Iommi (Tony), Williama Warda (Bill), Johna Osbournea (Ozzy) i Terence Butlera (Geezer). Tony Iommi, gitarzysta prowadzący zespołu, uległ wypadkowi, w którym stracił opuszki palców prawej ręki. By grać dalej, skonstruował plastikowe wkładki na palce. Mimo tego gra na gitarze wciąż sprawiała mu zbyt wiele bólu i Iommi zmniejszył napięcie strun strojąc gitarę niżej. W ten sposób zrodziło się charakterystyczne dla zespołu. Niskie brzmienie, cięzkie riffy oraz wokal Ozzy'ego składało się na wizytówkę zespołu. 

Zespół zadebiutował w 1970 singlem Evil Woman (Don't Play Your Games With Me) - coverem nagrania Crow. Pierwszy album grupy, Black Sabbath ukazał się w tym samym roku i odniósł niespodziewany sukces. Następny, Paranoid (1970), znalazł ponad cztery miliony nabywców. Również dwa kolejne longplaye Master of Reality (1971) i Black Sabbath, Vol. 4 (1972) rozeszły się w milionowych nakładach. W roku 1979 grupę opuścił Ozzy Osbourne, który rozpoczął karierę solową. Jego miejsce zajął współzałożyciel Rainbow, wokalista Ronnie James Dio. W 1983 roku Ronnie James Dio pożegnał się z Black Sabbath. Jego miejsce na krótko zajął Ian Gillan (wokalista Deep Purple,  rywala Black Sabbath). Zespół Black Sabbath kontynuował działalność ze zmiennym szczęściem, starając się zachować swoje oryginalne brzmienie mimo dalszych zmian personalnych. Jedynym muzykiem, który w niej pozostał z pierwotnego składu był Tony Iommi. W 1985 roku na koncercie Live Aid grupa wystąpiła w oryginalnym składzie z Ozzym Osbourne'em. Kolejne informacje o powrocie Ozzy'ego do Black Sabbath pojawiły się w roku 1992. Pięć lat później z rodzinnym Birmingham czterej oryginalni muzycy grupy (Iommi, Osbourne, Ward i Butler) nagrali dwupłytowy album, zatytułowany Reunion, który ukazał się w roku 1998 i poza nagraniami koncertowymi zawierał dwa premierowe utwory. Wydawnictwo okazało się ogromnym sukcesem i pokryło się platyną, a formacja otrzymała nagrodę Grammy. W roku 2001 muzycy ponownie połączyli siły, aby wystąpić podczas Ozzfest.
Obecnie zespół występuje w składzie: Ozzy Osbourne (wokal), Tony Iommi (gitara), Geezer Butler (gitara basowa), Bill Ward (perkusja) i Scott Warren (klawisze).

Ciekawostki
  • Początkowo zespół nazywał się Polka Tulk, następnie Earth, a ostatecznie przyjął nazwę Black Sabbath [od tytułu okultystycznej powieści Dennisa Wheatleya bądź horroru I tre volti della paura (reż. Mario Bava, 1963 r.), który wyświetlany był w Anglii pod nazwą Black Sabbath].
  • Przed nagraniem albumu Sabbath Bloody Sabbath, członkowie zespołu zamieszkali w zamku, aby tam znaleźć odpowiednią atmosferę do pracy. Ozzy i Bill Ward twierdzą, że zobaczyli tam ducha i nigdy w życiu nie bali się bardziej, niż wtedy.
  • Utwór After Forever to jedyny utwór Black Sabbath w całości napisany (tekst i muzyka) przez Tony'ego Iommi bez udziału innych członków zespołu.
  • Ich album Volume 4 miał nazywać się Snowblind, jednak nie zgodziła się na to wytwórnia ze względu na odniesienie do kokainy w tytule.1 komentarz:

  1. Nie będę ukrywał, że to nie moja muzyka. Miałem na dysku album Greatest Hits, jednak nie przesłuchałem nigdy :) Paranoid świetne, jedyne, które znam...

    http://lechartz.blogspot.com/2014/01/adix-chart-19.html

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff