4 lutego 2014

Alfabet muzyczny #31 - Elton John

Brak komentarzy:
 

Tym razem gwiazdą alfabetu będzie brytyjski piosenkarz, kompozytor, laureat Oscara, okazjonalnie aktor, osoba kontrowersyjna.


Urodził się w 1947 r. w Londynie jako Reginald Kenneth Dwight. Naukę gry na fortepianie zaczął pobierać w wieku 2 lat! W wieku 11 lat otrzymał stypendium do Royal Academy of Music, a mając 17 lat podjął decyzję o rozpoczęciu kariery muzycznej. W 1964 r. poznał Longa Johna Baldry'ego i wraz z nim zajął się soulem. przez ogłoszenie prasowe poznał Berniego Taupina, który został jego tekściarzem i pozostaje nim de facto do dziś. W 1968 r. piosenkarz zmienił nazwisko na Elton John. A w 1969 r. wydał swój pierwszy album Empty Sky, w 1970. wydał krążek Elton John i dzięki temu zyskał popularność nie tylko na Wyspach i Europie, ale także i za oceanem. Kolejne lata, a nawet dekady to potwierdzanie statusu supergwiazdy. Szokował nie tylko przebojami, ale też wizerunkiem scenicznym. W 1973 r. nagrał on płytę Goodbye Yellow Brick Road - album najbardziej doceniany przez krytyków. Znalazły się na niej takie wizytówki jak: Candle In The Wind, Goodbye Yellow Brick Road czy Saturday Night (Alright For Fighting) (jedyna piosenka Eltona nagrana na Jamajce). W latach 80. uległ modzie na dźwięki syntetyczne, dynamiczne utwory, słowem zaczął uprawiać typowy pop. W latach 90. skłonił się do ballad, gdzie uwydatniał swój ciepły wokal m.in. w piosence Can You Feel The Love Tonight z soudtracku do Króla Lwa, za co nagrodzono go wraz z Timem Ricem, Oscarem. Niezmiennym elementem i fundamentem w jego dorobku pozostaje fortepian. 

Ciekawostki
  • Dlaczego Elton John? Imię Elton "zgarnął" od saksofonisty Eltona Deana, a John od Longa Johna Baldry'ego - osobom, które wtajemniczyły go w muzyczny biznes. 
  • Już w 1976 r. ogłosił publicznie, że jest biseksualistą. Później odwołał to i stwierdził, że jednak jest gejem. W 1984 r. na prośbę swej matki ożenił się z Renatą Blauel, a cztery lata później wziął z nią rozwód. W 2005 r. po 12 latach współżycia zawarł związek z Davidem Furnishem. Mają dwóch synów:  Zacharego Jacksona Levona Furnisha-Johna i  Elijaha Josepha Daniela Furnisha-Johna.
  • 24 lutego 1998 otrzymał tytuł szlachecki od Królowej Elżbiety za osiągnięcia muzyczne i wkład w fundację charytatywną na rzecz walki z AIDS.
  • Jest ojcem chrzestnym syna Johna Lennona, Seana. 
  • Artysta jest kolekcjonerem sztuki i posiada jedną z największych prywatnych kolekcji fotografii na świecie.
  • Na pogrzebie Księżnej Diany w 1997 r. zaśpiewał Candle in The Wind

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff