24 marca 2014

Alfabet muzyczny #38 - Lionel Richie

Brak komentarzy:
 

Litera "L". Artysta, o którym mowa sprzedał ponad 100 milionów płyt, w tym 70 milionów solowych. Laureat Oscara, Golden Globe, 5 nagród Grammy i 10 American Music Awards. 


Lionel urodził się w 1949 roku, w Tuskegee w Alabamie. Jako chłopak marzył by zostać biskupem, jednak gra na saksofonie a potem śpiew pochłonęły go zupełnie. Występował w grupie The Mystics, która w 1969 roku zmieniła nazwę na The Commodores. Pierwszym amerykańskim numerem jeden Richie'ego był Three Times A Lady z 1978 roku. W 1982, po rozstaniu z The Commodores, artysta wydał swój solowy album, zatytułowany Lionel Richie. Pierwszy singiel Truly, trafił oczywiście na czołówki notowań.
Druga płyta - Can't Slow Down z 1983 roku, gościła w notowaniach trzy lata, dostarczając kolejnych głośnych hitów: Hello, Stuck On You i Penny Lover. W roku 1985 Lionel spotkał się z Michaelem Jacksonem i Quincy Jonesem, by napisać gwiazdorski We Are The World. Rok później Richie napisał i wykonał tytułową piosenkę do filmu "Białe noce" - Say You, Say Me, która przyniosła mu Oscara.W 1996 roku, po podpisaniu nowego kontraktu płytowego, Lionel wydał dobrze przyjęty przez krytykę Louder Than Words, dwa lata później dołączył Time. W nowe tysiąclecie artysta wszedł z albumem Renaissance.W 2002 roku ukazał się koncertowy album wokalisty - Encore, gdzie został zaprezentowany materiał nagrany podczas trzech koncertów w Wembley Arena w Londynie. W roku 2003 Lionel wydał płytę The Definitive Collection, która jak wskazuje sam tytuł stanowi podsumowanie dotychczasowej twórczości artysty. W 2004 roku, ukazał się pierwszy od trzech lat, studyjny album Lionela, zatytułowany Just For You. W 2006 r. na rynek wupuszczono krążek Coming Home, w 2009 r. Just Go, a w 2012 r. Tuskegee.

Ciekawostki
  • W jednym z wywiadów Lionel Richie powiedział, że wielu nieśmiałych mężczyzn dziękowało mu za piosenkę Hello, ponieważ mogli w tańcu do tego utworu oświadczyć się swoim dziewczynom. 
  • Dziewczyna z teledysku Hello to Laura Carrington, która w rzeczywistości nie jest niewidoma. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff