1 kwietnia 2014

Alfabet muzyczny #39 - Metallica

1 komentarz:
 
Litera "M". Z soulowego Lionela Richiego przenieśmy się w klimaty ciężkiej muzyki. Zespół, którego utwory są definicją metalu. Zespół, który zagrał na wszystkich kontynentach.


Zespół powstał z inicjatywy Jamesa Hetfielda oraz Larsa Ulricha w 1981 r. w Los Angeles. Do panów dołączyli Dave Mustaine i Ron McGovney. Ostatnia dwójka wkrótce została jednak zastąpiona odpowiednio przez Kirka Hammetta i Cliffa Burtona i w takim składzie w 1983 roku Metallica wydała swój debiutancki album Kill ‘Em All. Rok później grupa ugruntowała swoją
pozycję płytą Ride The Lighting. Album pozostaje jednym z największych dokonań zespołu dzięki nagraniom Creeping Death, czy Fade To Black. Kolejne dzieło zespołu ujrzało światło dzienne w 1986 roku. Album Master Of Puppets jest uznawany za największe osiągnięcie grupy i jednocześnie jeden z najważniejszych albumów w historii metalu. Z tego wydawnictwa pochodzą takie utwory jak Battery, Master Of Puppets. Płytę wsparła wielka trasa koncertowa – Damage Inc. Tour, która przyniosła wielką tragedię. 27 września 1986 roku w Szwecji podczas podróży do kolejnego miejsca koncertu wypadkowi uległ autobus wiozący zespół. Ulrich, Hammett i Hetfield wyszli z wypadku bez szwanku, ale Cliff Burton zginął. Zespół zdecydował jednak, że życzeniem kolegi byłoby kontynuowanie działalności.Wynikiem przesłuchania wielu basistów było zaangażowanie Jasona Newsteda. 
1988 rok przyniósł pierwszą płytę studyjną z nowym basistą – …And Justice for All. Razem z wydaniem płyty, zespół przygotował też pierwszy w swej karierze teledysk do singlowej kompozycji One.Największa eksplozja popularności nastąpiła jednak wraz z premierą kolejnego albumu. Wydawnictwo zatytułowane Metallica lub The Black Album ukazało się w 1991 roku. To na nim znalazły się najpopularniejsze przeboje zespołu: Enter Sandman, The Unforgiven, czy Nothing Else Matters, a album sprzedał się do dziś w samych tylko Stanach Zjednoczonych w liczbie ponad 15 milionów egzemplarzy. Dzięki tej płycie zespół był już nie tylko gigantem muzyki metalowej, ale także jedną z największych światowych gwiazd rocka. Na kolejny album grupy trzeba było poczekać do 1996 r. kiedy ukazał się Load. Ponieważ Metallica miała
przygotowaną większą ilość materiału, już rok później wydała resztę kompozycji na płycie zatytułowanej ReLoad. Kolejnym wyjątkowym wydawnictwem grupy był album S&M z 1999 roku, które stanowiły zapis koncertu grupy z Orkiestrą Symfoniczną San Francisco pod batutą Michaela Kamena. W 2001 r. kiedy zespół miał zamiar zabrać się za nagrywanie nowego materiału, odszedł Jason Newsted. Kolejnym problemem był odwyk Jamesa Hetfielda. Na szczęście po powrocie muzyka w grudniu, grupa powróciła do nagrywania. Te burzliwe miesiące w karierze zespołu, kiedy na włosku wisiała jego dalsza przyszłość były filmowane, co zaowocowało poruszającym dokumentem Some Kind Of Monster. Na rejestrowanej wtedy płycie St. Anger partię basu zagrał producent Bob Rock, a zespół dopiero po nagraniach zdecydował się na poszukanie stałego zastępcy Newsteda. Został nim Robert Trujillo. W 2003 r. ukazał się ósmy studyjny album Metallici – St. Anger. Wzbudził on wśród fanów mieszane odczucia, m.in. z powodu specyficznego brzmienia perkusji czy braku solówek gitarowych. Rok 2008 to album Death Magnetic.  

Ciekawostki
  • Nazwę grupy Metallica wymyślił Ron Quintan, który w 1981 r. pracował nad stworzeniem pisma muzycznego. Swoje pomysły skonsultował z Larsem Urlichem, któremu tak bardzo spodobała się nazwa „Metallica”, że postanowił ochrzcić tak swój zespół. Pismu nadano w końcu tytuł „Metal Mania”.
  • Głównym twórcą logo Metallici był James Hetfield.
  • Wąż, który widnieje na okładce Czarnego Albumu pochodzi z flagi (konkretnie: flagi Gadsdena) używanej przez Kontynentalną Piechotę Morską w czasie amerykańskiej wojny o niepodległość, stanowił on jeden z pierwszych narodowych symboli rewolucjonistów1 komentarz:

  1. Nigdy nie ciągnęło mnie, żeby poznać ich dyskografię. Znam tylko szlagiery :)

    http://lechartz.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff