19 kwietnia 2014

(NIE)ZNANI - Stratovarius

Brak komentarzy:
 

Trafiłam na ten zespół przypadkowo, przez ich jeden utwór. Okazało się, że formacja istnieje od dość dawna, bo od 1984 r. i stanowił inspirację dla niejednego heavymetalowego składu.

Heavymetalowa formacja pochodząca z Finlandii, założona w 1984. Wydała 12 albumów utrzymanych w stylu metalu symfonicznego, power metalu i metalu progresywnego. Grupa powstała w 1982 roku pod nazwą Black Water. Jej twórcami byli: Tuomo Lassila (perkusja), Staffan Stråhlman (gitara) oraz John Vihervä (bas). W 1983 roku zmieniono nazwę zespołu na Stratovarius (stworzoną z połączenia słów Stratocaster i Stradivarius), a rok później w miejsce Stråhlmana do grupy dołączył Timo Tolkki (gitara, śpiew), który wkrótce stał się jej mózgiem i siłą napędową zespołu. Debiutancka płyta ukazała się dopiero w roku 1989 - Fright Night). 
Na szczególną uwagę zasługują takie albumy jak: nagrany po raz pierwszy z wokalistą Timo Kotipelto i bardzo dobrze przyjęty album Fourth Dimension z 1995 roku, wydany rok później Episode (z chórem i orkiestrą) oraz Destiny (1998) i Infinite (2000), które przyniosły grupie sporą popularność poza Skandynawią – przede wszystkim w Japonii. Realizacja koncept albumu Visions z 1997 roku przyniosła grupie  splendor bycia jednym z tych zespołów, które wywarły wówczas znaczący wpływ na przyszły obraz sceny heavymetalowej. Z końcem 2003 roku zespół rozpadł się na nieco ponad rok z powodu wewnętrznych konfliktów. Na początku 2005 roku reaktywował się jednak w poprzednim składzie i wydał ostatni album w dyskografii, zatytułowany Stratovarius. W kwietniu 2008 roku Timo Tolkki – lider formacji oświadczył, że grupa definitywnie zakończyła działalność. Mimo to, muzycy zdecydowali się kontynuować karierę, czego efektem jest kolejny album, nagrany już bez dotychczasowego lidera. Materiał zarejestrowany jesienią 2008 roku nosi tytuł Polaris.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff