12 lipca 2014

Kompozytorzy filmowi #10 - Bartosz Chajdecki

Brak komentarzy:
 
Dziś kompozytor młodego pokolenia. Doskonale znany ze srebrnych ekranów. Twórca soundtracku m.in. do serialu "Czas Honoru".


Urodził się w 1980 r. w Krakowie. Interesował się muzyką od dzieciństwa. Pierwsze kompozycje utworzył w wieku 12 lat, zainspirowany twórczością Zbigniewa Preisnera. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie, prezentując pracę magisterską o autonomiczności muzyki filmowej. Już w wieku 16 lat współpracował z krakowskim Teatrem Akne. Jest twórcą kompozycji m.i. do spektaklu A Little Requiem for Kantor wystawianego ponad sto razy w Anglii, Niemczech, Francji, a nawet Brazylii. Za tę muzykę kompozytor został wyróżniony nagrodą Fringe First na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu. Pod koniec lat 90. XX wieku Chajdecki zaczął współpracę jako kompozytor oraz konsultant muzyczny z takimi instytucjami kulturalnymi jak Yale School of Drama czy New York School of Visual Arts. Był także muzykiem Teatru Samuela Beckett'a w Londynie. 
Od 2003 r. komponuje regularnie dla polskich teatrów i telewizji. Stworzył muzykę między innymi do sztuk Piotra Kruszczyńskiego, Kariny Piwowarskiej i Marty Ogrodzińskiej. Pracował również przy filmach w reżyserii Anny Taborskiej, takich jak: Ułamek istnienia, Moje powstanie (dokumenty), Ela, oraz Grzech (krótkometrażowe fabuły). Jest autorem muzyki do wojennej produkcji TVP Czas honoru. 29 listopada 2010 r. Polskie Radio wydało album z muzyką z serialu. Za ów soundtrack Chajdecki otrzymał nominację do nagrody IFMCA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Muzyki Filmowej) za najlepszą muzykę do serialu telewizyjnego. Skomponował również muzykę do seriali telewizyjnych Chichot losu (2011), Misja Afganistan (2012) oraz M jak Miłość (2013). Jego debiut w muzyce filmowej Baczyński (2013) w reż. Kordiana Piwowarskiego, po nim napisał muzykę do AmbaSSady Juliusza Machulskiego, a także Chce się żyć Macieja Pieprzycy. Jego najnowsza kompozycja to soundtrack do filmu Powstanie Warszawskie w reżyserii Jana Komasy. 
Muzyka do Czasu honoru została przez niego zaprezentowana na żywo podczas 4. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, który odbył się w dniach 19–22 maja 2011 r. W koncercie gościnny udział wzięli odtwórcy głównych ról w serialu. 
 Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff