29 września 2014

Alfabet muzyczny #63 - Madonna

1 komentarz:
 
Sprzedała ponad 150 milionów albumów, niemal każdy jej krążek znalazł się w pierwszej dziesiątce list przebojów, piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów, aktorka, producentka, wydawca i business woman, skandalistka, fenomen dekady lat 80.


Madonna Louise Veronica Ciccone urodziła się w 1958 r. w Bay City, w Michigan. W 1977 r. przeprowadziła się do Nowego Jorku, gdzie uczyła się tańca, a także występowała w zespołach tanecznych. Przełomem w jej karierze stało się spotkanie z nowojorskim DJ-em i producentem Markiem Kaminsem. To właśnie on wyprodukował dwa pierwsze single Madonny, "Everybody" i "Physical Attraction", które ukazały się na przełomie lat 1982/1983. Również dzięki Kaminsowi w 1983 r. ukazała się jej pierwsza płyta, zatytułowana "Madonna". Kolejny krążek "Like a Virgin" został wydany rok później. Kiedy tytułowa piosenka i drugi singiel "Material Girl" stały się wielkimi hitami, wokalistka wyruszyła w pierwszą trasę koncertową. W roku 1986 Madonna zaprezentowała album "True Blue" z przebojami "La Isla Bonita" i "Papa Don't Preach". Dopiero w 1989 r. ukazała się kolejna płyta artystki z premierowym materiałem - "Like a Prayer". W 1994 piosenkarka wydała płytę "Bedtime Stories", znacznie bardziej przystępną i pogodną, niż poprzedniczka "Erotica". 
W 1995 r. Madonna wystąpiła w filmach: "Blues in the Face" i "Cztery pokoje". Wywalczyła sobie również główną rolę w musicalu Alana Parkera, "Evita". Występ w filmie okazał się największym sukcesem Madonny - którą nagrodzono za tę rolę Złotym Globem. Efektem "Evity" był także kolejny przebój, pochodzący ze ścieżki dźwiękowej filmu utwór "Don't Cry for Me Argentina". W 1996 r. Madonna urodziła córkę, Lourdes Marię Ciccone Leon. Wraz z nową rolą matki zmieniła całkowicie swój image. Stała się niezwykle opanowana, skoncentrowana na duchowości, poświęciła się wychowaniu dziecka. W 1997 r. wokalistka wraz z producentem Williamem Orbitem przygotowała "Ray of Light", album nowoczesny brzmieniowo, oparty na elektronice, który zdecydowanie odświeżył jej klasyczny, popowy styl.W 2000 roku ukazał się kolejny, tym razem taneczny album wokalistki, zatytułowany "Music". W tym samym roku artystka urodziła syna Rocco, owoc związku z brytyjskim reżyserem Guy'em Ritchiem. Pobrali się w grudniu 2000, a ich ślub odbył się w stylowym szkockim zamku Skibo.W 2002 r. na ekrany kin wszedł film w reżyserii Ritchie'ego, w którym Madonna zagrała główną rolę - "Swept Away" ("Rejs w nieznane"). W 2003 r. ukazał się najnowszy album Madonny "American Life". W  2005 r., wokalistka powróciła z nową płytą - "Confessions On A Dance Floor". W singlowym "Hung Up!" Madonna wykorzystała sample z "Gimme Gimme Gimme", wielkiego przeboju grupy ABBA. Jak mówiła Madonna, to jej hołd dla tego szwedzkiego zespołu. Z kolei "I Love New York" poświęcony jest ulubionemu miastu wokalistki."Hard Candy" to już 12. studyjny album artystki. Jego światowa premiera odbyła się w  2008 r. Wydawnictwo promowane było singlem "4 Minutes" nagranym wspólnie z Justinem Timberlake i Timbalandem. 
Prywatnie, gwiazda po raz kolejny zdecydowała się na adopcję i ponownie, jak za pierwszym razem dziecko miało pochodzić z Malawi. Mimo, iż początkowo sąd wyraził na to zgodę, to jednak potem odrzucono jej kandydaturę, jako nie mieszkającej w tym państwie. Procedura musiała rozpocząć się na nowo, dodatkowo opierając się na orzeczeniu tamtejszego Sądu Najwyższego, który ostatecznie zezwolił na adopcję dziewczynki, Mercy James. Obecnie, jak dobrze wiemy, Madonna cały czas nagrywa i koncertuje.


Ciekawostki
  • Była brana pod uwagę do roli Vivian w filmie "Pretty Woman". Angaż ostatecznie otrzymała Julia Roberts.
  • Ubiegała się o rolę Rose DeWitt Bukater w filmie "Titanic", którą ostatecznie otrzymała Kate Winslet. 
  • Przed przystąpieniem do realizacji filmu "Evita" musiała brać profesjonalne lekcje śpiewu, aby sprostać wymaganiom reżysera i kompozytora Andrew Lloyda Webbera. 


 

1 komentarz:

  1. Świetnie napisany wpis, dowiedziałam się wiele ciekawostek. ;)
    Zapraszam do mnie. songnevergrewold.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff