7 grudnia 2014

Alfabet muzyczny #66 - The Police

1 komentarz:
 

Dzięki temu zespołowi wiele ludzi usłyszało niesamowity głos Stinga, a on sam zyskał popularność i możliwość prowadzenia później solowej kariery. Jedna z ikon rocka lat 70. i 80. Hitem "Every breath you take" dojechali na sam szczyt list przebojów Europy i Stanów Zjednoczonych. Piosenka zyskała miano hitu wszech czasów.

Pomysł na The Police pojawił się w głowach Stinga (właściwie Gordona Sumnera) oraz Stewarta Copelanda w 1977 r. W tym czasie Sting grał z jazzowymi zespołami w Newcastle, a Copeland był perkusistą grupy Curved Air. Wkrótce dołączył do nich gitarzysta Henri Padovani i tak powstał jeden z najpopularniejszych brytyjskich zespołów rockowych. Już pierwszy ich singiel "Fall Out", okazał się hitem i osiągnął fantastyczny wynik 70 tys. sprzedanych egzemplarzy, a nowym gitarzystą zespołu został Andy Summers. Druga płyta The Police - "Reggatta De Blanc" ukazała się w 1979 r., a promował ją singiel "Message in a Bottle", okupujący szczyt brytyjskiej listy przebojów przez 4
tygodnie. Dzięki tym wydawnictwom zespół ugruntował sobie pozycję gwiazdy, nie tylko na Wyspach ale w całej Europie. Rok 1980 i 1981 to kolejne dwa albumy: "Zenyatta Mondatta" i  "Ghost In The Machine", które ugruntowały pozycję zespołu. Po sukcesach osiągniętych w latach 1980-81, zarówno w Europie jak i za oceanem, zdobyciu trzech nagród Grammy i nagrody Brit Award dla najlepszego zespołu brytyjskiego, The Police zdecydowali się na roczną przerwę. W tym czasie muzycy poświęcili się projektom indywidualnym. Sting występował w "Brimstone and Treacle" oraz wydał solowy singiel "Spread a Little Happiness". Copeland m.in. skomponował muzykę do filmu "Rumble Fish" Coppoli, wydał solowy album jako Klark Kent oraz wziął udział w kilku sesjach Petera Gabriela. Natomiast Summers nagrał solowy album "Advance Masked". Zespół The Police powrócił latem 1983 r. z albumem "Synchronicity", który debiutował na pierwszym miejscu brytyjskiego zestawienia. Płyta odniosła gigantyczny sukces na całym świecie - głównie za sprawą ballady "Every Breath You Take". Nic więc dziwnego, że krążek bardzo szybko zyskał status multiplatynowej płyty. Po zakończeniu trasy koncertowej promującej "Synchronicity" muzycy postanowili zawiesić działalność, angażując się w inne zespoły lub karierę solową. The Police powrócili jako zespół w lutym 2007 r., przy okazji 49. gali rozdania nagród Grammy. Niebawem grupa wyruszyła w trasę koncertową, która okazała się wielkim sukcesem i została przedłużona do 2008 r.1 komentarz:

  1. O KURCZE JAKI FAJNY BLOG, ZAPISUJE I ZAPRASZAM
    hot-hit-lista.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff