22 grudnia 2014

Historia jednej kolędy - O Holy Night

1 komentarz:
 


Wszystko zaczęło się we Francji w XIX w. Placide Cappeau napisał wiersz "Minuit Chretien". Poeta był synem winiarza i rodzina chciała aby Placide przejął ten interes. Gdy miał osiem lat jego przyjaciel Brignon, podczas zabawy, nieszczęśliwie postrzelił go w rękę. Rękę trzeba było amputować. Rodzina Brignon, w zadośćuczynieniu mocno wspierała Placide finansowo. Placide postanowił więc wyedukować się w dziedzinach nie związanych z przedsiębiorstwem. Najbardziej pociągała go literatura, chociaż dobrze również malował.

Co do kolędy... w Roquemaure, w południowej Francji, pod koniec 1843 r. odnowiono kościelne organy. Aby uczcić tę okoliczność, proboszcz parafii poprosił Placide'a Cappeau aby ten napisał bożonarodzeniowy wiersz. Poeta zrobił to, chociaż był antyklerykałem i ateistą. Wkrótce po tym, Cappeau zaniósł swój utwór do Adolphe Adama, który ówcześnie był wielką osobistością muzyczną. Kolęda miała premierę w Roquemaure w 1847 r., a zaśpiewała ją Emily Laurey, śpiewaczka operowa. Na angielski została przetłumaczona pod nazwą Oh Holy Night przez unitariańskiego pastora Johna Sullivana Dwighta, który w 1855 r. wydał ją w zbiorze Dwight's Journal of Music. Tekst został przetłumaczony i na inne języki, większość z wersji angielskiej.Kolęda ta jest pamiętana jeszcze z innego powodu. 24 grudnia 1906 r. kanadyjski wynalazca Reginald Fessenden przeprowadził pierwszą w historii audycję radiową. W jej trakcie sam wykonał na skrzypcach właśnie Oh Holy Night. Tak więc, ta kolęda była pierwszym utworem muzycznym transmitowanym przez radio.1 komentarz:

 1. ohh jak ja uwielbiam świąteczne piosenki..jedynie co mi się nie podoba to, że nie moge niestety w święta pozwolić sobie na słuchanie radia..okej przyznam się, że ogólnie radia rzadko słucham, ale jest tyle świetnych świątecznych piosenek, więc można co godzine grać co innego :D

  Wesołych Świąt!
  -D.

  http://themusicwonderland.blogspot.com

  http://muzoland.blog.pl/

  http://krtek-on-vacation.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff