1 lipca 2013

Alfabet muzyczny #2 - The Beatles

Brak komentarzy:
 

Kiedy pada hasło Wielka Brytania, nasuwają nam się takie hasła jak Londyn, królowa Elżbieta II, deszczowa pogoda, pałac Buckingham, książę William i jego żona Kate oraz wiele, wiele innych. Wśród nich znajdzie się na pewno brytyjska muzyka. W dzisiejszym alfabecie, najbardziej znany zespół, który jest wizytówką Wielkiej Brytanii.

Zespół z Liverpoolu, który został założony w 1960 r. Niektórzy uważają ich za zjawisko i muzyków wszech czasów. Na początku był John Lennon i ... Stuart Sutcliffe (zwany Piątym Beatlesem lub Zaginionym Beatlesem). To właśnie oni wymyślili nazwę kapeli. Panowie zaproponowali współpracę McCartneyowi i Harrisonowi. Sutcliffe odszedł z zespołu tuż przed swoją śmiercią. Wtedy pozostali zdecydowali o zwolnieniu ich perkusisty i na to stanowisko "zatrudnili" Ringo Starra. Od tej pory zaczęto nazywać ich czwórką z Liverpoolu. Na ich koncertach obserwowano u ludzi histerię. Zjawisko to nazwano beatlemanią. W 1964 przebojem I wanna hold your hand zawojowali rynek amerykański (tzw. Brytyjska Inwazja). Lata 60. to tzw. rewolucja obyczajowa. Członkowie zespołu wkroczyli w świat narkotyków. Pierwsze litery piosenki Lucy in the sky with Diamonds, tworzą nazwę narkotyku LSD. Jednak Lennon zaprzeczał, że komponując utwór, nie miał nic takiego na myśli. Za oficjalną datę rozpadu The Beatles podaje się datę 10.04.1970, kiedy to z zespołu odszedł Paul McCartney. 

Ciekawostki
  • 29 sierpnia 1966 w San Fransisco The Beatles zagrali swój ostatni koncert. Zaprzestali koncertowania między innymi ze względu na wszelkiej maści krzyki i piski fanów, które zagłuszały muzykę. 
  • 25 czerwca 1967 roku The Beatles zostali pierwszym zespołem, których występ był transmitowany na żywo przez satelitę. Szacuje się, że show Our World obejrzało około 400 milionów ludzi.
  • Są jedynym zespołem, który ma na swoim koncie 6 diamentowych płyt (10 milionów sprzedanych egzemplarzy).
  • W 1965 r. członkowie The Beatles zostali odznaczeni przez królową Elżbietę II Orderami Brytyjskiego Imperium.
  • The Beatles otrzymało Oscara za film Let It Be.
  • Lucy, przodek człowieka, zawdzięcza swoje imię piosence Beatlesów Lucy in the sky with diamonds

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff