8 lipca 2013

Alfabet muzyczny #3 - The Cranberries

Brak komentarzy:
 

W ostatnim alfabecie wspominałam o Wielkiej Brytanii. Dziś nie pojedziemy daleko, wpadniemy do sąsiada - Irlandii. Mi się osobiście kojarzy z trójlistną koniczynką i pięknymi nadmorskimi krajobrazami, ale dziś nie o tym. 


Został założony w 1989r. w Limerick przez braci Noela i Mike'a Hoganów oraz Fergala Lawrena. Wokalistą  został Niall Quinn, który szybko opuścił zespół, a jego miejsce zajęła Dolores O'Riordan. Dziewczyna miała niezwykły talent do pisania tekstów piosenek i tak kiedy dostała demo z muzyką, następnego dnia wróciła z tekstem przeboju Linger.  Piosenka zaczęła odnosić sukces w całej Irlandii, chociaż jeszcze muzycy z zespołu byli nastolatkami. Ich pierwszy album Everybody Else Is Doing It, So Why Can't We?, nie odniósł sukcesu. Dopiero tournee po USA przyczyniło się do spopularyzowania singla Linger, który coraz częściej pojawiał się w MTV. Ostatecznie debiutancki album w 1994 znalazł się  na pierwszym miejscu list przebojów. W tym samym roku Dolores wychodzi za mąż za producenta zespołu, Dona Burtona i wydaje płytę No Need To Argue, na której znajduje się najpopularniejszy hit do dzisiejszego dnia, Zombie
W latach 2003-2009 zespól zawiesił działalność. Nie wydawał płyt i nie nagrywał nowych singli. Na scenę powrócił w 2009. Jak myślicie, czy odzyskają dawną formę? Zapraszam do przesłuchania ich nowego albumu Roses z 2012r. 

Ciekawostki
  • Na początku nazywali się The Cranberry Saw Us.
  • Treść utworu Zombie dotyczy konfliktów w Irlandii Północnej, a konkretnie Powstania Wielkanocnego z 1916 r.
  • Zombie to jeden z największych hitów w karierze zespołu. Na amerykańskiej liście Modern Rock Chart utrzymywał się 6 tygodni, na francuskiej liście Top 50 przez 9 (1995)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff