15 lipca 2013

Alfabet muzyczny #4 - Deep Purple

Brak komentarzy:
 
W dzisiejszej odsłonie alfabetu przybliżymy zespół na literę "D". Wybrałam zespół, który jest najgłośniejszy na świecie, a tak przynajmniej tak twierdzi Księga Rekordów Guinnessa. Jeżeli głośny to tylko zespół rockowy...


Brytyjski zespół rockowy założony w 1968 r. w Hertfordshire. Na początku funkcjonował pod nazwą Roundabout w składzie: Ritchie Blackmore, Jon Lord, Nick Simper, Ian Paice i Rod Evans (skład zwany Mark I). Ekipa grała covery np. Strawberry Fields Forever, The Beatles. Sława zaczęła się w 1970 r. Wtedy to opracowali własne brzmienie m.in. genialne riffy. W 1972 r. wychodzi album Machine Head, a na nim największy i najbardziej rozpoznawalny hit zespołu - Smoke on the Water
Zespół rozpadł się w 1976 r., ale nie długo po tym, bo w 1984 reaktywowany. Tym razem w nowym składzie (Mark II) zostali Ritchie Blackmore, Jon Lord i Ian Paice, natomiast "doszli" Ian Gillian oraz Roger Glover. 
Jednak konflikty pomiędzy Gillianem a Blackmorem, spowodowało odejście z zespołu wokalisty (Gilliana). Został zastąpiony przez Joe Lynn'ego, który nawet nagrał płytę z zespołem, ale jest ona uważana przez wielu fanów za najsłabszą w karierze Deep Purple. Do składu wraca Gillian, stanowisko Blackmora, gitarzysty zespołu zajął Steve Morse. W 2002 r. odszedł ze składu Jon Lord (organista), który został zastąpiony przez Dona Airey'a. 

Ciekawostki
  • Nazwa Deep Purple to tytuł ulubionej piosenki babci lidera grupy, Ritchi'ego Blackmora.
  • W 1980 r. Evans próbował reaktywować Deep Purple. Zrobił to jednak bez porozumienia z pozostałymi członkami zespołu, sprawa trafiła więc do sądu. Muzyk musiał zapłacić 600 tysięcy dolarów za używanie nazwy.
  • Jak opowiada Ritchie Blackmore, słynny riff do Smoke on the Water został zainspirowany V Symfonią Ludwika Van Beethovena.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff