26 lipca 2013

Amy Winehouse - Valerie, Back To Black, Rehab, You Know I'm Not Good, Stronger Than Me, In My Bed, Body and soul

Brak komentarzy:
 
Kiedy myślę o tej członkini legendarnego Klubu 27* czuję smutek i zdziwienie. Smutek, bo jako wspaniały muzyk mogła stworzyć wiele dobrych utworów. Dziwi mnie mnie natomiast fakt, że nikt nie potrafił jej pomóc, może z chęci zarobku na jej osobie, a może z braku chęci samego uzależnionego. I z jakiego powodu aż tyle nałogów pochłonęło artystkę, która wydawać by się mogło jest spełniona, ma wszystko. Zastanawia mnie jak udało jej się w tym stanie występować i nagrywać. To chyba właśnie te smutki i depresje dały inspiracje i styl utworów, z których jest znana. Gdyby nie to, Amy Jade Winehouse byłaby zupełnie inną Amy.


Notka biograficzna
Rocznik 83'. Zmarła w 2011. Angielska wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów piosenek. W wieku dziesięciu lat założyła krótko działającą grupę muzyczną o nazwie Sweet 'n' Sour. Po rozpadzie zespołu dołączyła do Sylvia Young Theatre School, jednak rok później została wyrzucona ze szkoły za kolczyk w nosie, więc zaczęła uczęszczać do BRIT School. Później jej przyjaciel wysłał demo artystki do wytwórni, która umożliwiła nagranie krążków. Otrzymała nagrody BRIT Awards, Echo Music Awards, Elle Music Awards, 5 Grammy Awards, MOBO Awards, Meteor Music Awards, MTV Europe Music Awards, Urban Music Awards, World Music Awards i wiele innych. Znawcy muzyki jazzowej podkreślają, iż głos Winehouse można porównywać do głosów takich śpiewaczek jak Sarah Vaughan czy Nina Simone. Wokalistka zmagała się z alkoholizmem, narkomanią, nikotynizmem, depresją i bulimią. Została pochowała w obrządku żydowskim w Londynie. Przyczyną śmierci był wstrząs po spożyciu alkoholu (4 promile) po okresie abstynencji. Jej twórczość to R&B, soul, jazz, reggae. Umiała grać na gitarze i perkusji. Jej znakami charakterystycznymi były czarne włosy upięte w kok inspirowany latami 60., kreska eye-linerem, wytatuowane ramiona i soulowy kontralt.

Dyskografia

`2003: Frank
`2006: Back to Black
`2011: Lioness: Hidden Treasures


*"Klub 27" to grupa wybitnych muzyków, którzy zmarli w wieku 27 lat. Pozostali członkowie to: współzałożyciel The Rolling Stones Brian Jones, gitarzysta Jimi Hendrix, piosenkarka Janis Joplin, wokalista The Doors Jim Morrison i frontman Nirvany Kurt Cobain.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff