23 września 2013

Alfabet muzyczny #14 - Nirvana

1 komentarz:
 
Litera "N". Dzisiaj mowa o zespole, bez którego, uważam, nie byłoby grunge'u czy alternatywnego rocka. Bez obszernego wstępu.

Grupę założyli Kurt Cobain i Krist Novoselic w 1985 r. kiedy to na swojej drodze spotkali Aarona Burckharda, późniejszego perkusistę. Jednak ten "związek" nie przetrwał próby czasu, rozpadł się. Na horyzoncie pojawił się Dale Crover i to właśnie z nim Kurt i Krist zaczęli nagrywać dema. 
Pierwszym oficjalnym utworem był Love Buzz/Big Cheese z 1988 r. z albumu Bleach. W 1990 r. zespół pracuje nad longplayem. Po ukończeniu prac w studiu nagraniowym z Nirvany odchodzi dotychczasowy perkusista, Chad Channing. Do składu wraca Dale Crover oraz Dan Peters, który zaistniał jedynie przy nagraniu - Silver. Kilka tygodni później protoplaści
zespołu poznają Dave'a Grohla i tak kompletują lasyczny skład zespołu. W 1991 r. grupa wydaje krążek Nevermind i singiel promujący, właściwie sztandarowy utwór - Smells like teen spirit. W 1992 r. Kurt żeni się z Cortney Love, liderkę zespołu Hole. Kurtowi i Cortney rodzi się córka. Kilka dni po jej narodzinach Nirvana dała słynny koncert na Reading Festival. 
Początek roku 1994, Nirvana odbywa tournee, które przerywa ze względu na stan zdrowia Cobaina. Następne miesiące były powrotem do zażywania heroiny. Dlatego umieszczono go w klinice odwykowej, z której uciekł do Seattle. Tydzień później popełnił samobójstwo, a wraz z jego odejściem, Nirvana rozpadła się. 

Ciekawostki
  • Podczas koncertu na Reading Festival krążyła fama o problemach zdrowotnych wokalisty oraz rozpadzie składu. Cobain wykorzystał to, by zadrwić z dziennikarzy i na scenę wjechał na wózku inwalidzkim, z którego pośpiesznie wstał i dał świetny występ.
  • W 1992 r. zespół wystąpił na rozdaniu nagród MTV, na którym ustalono, że grupa wykona jeden z najnowszych singli, Lithium. Nie wyrażono zgody na piosenkę Rape Me, ponieważ był "zbyt mocny w przekazie". Jednak Cobain nie byłby sobą gdyby nie próbował postawić na swoim - przed wykonaniem Lithium zaśpiewał dwa wersy zakazanego utworu.  Występ przeszedł do historii nie tylko z tego powodu, otóż basiście odmówił posłuszeństwa wzmacniacz. Ten w rozdrażnieniu rzucił do góry gitarę, która spadając uderzyła go w głowę. Widząc to Kurt zaczął niszczyć wszystko na swojej drodze, a perkusista krzycząc pozdrawiał wokalistę Guns N' Roses siedzącego na widowni. 
  • Kurt Cobain wymyślił w dzieciństwie przyjaciela o imieniu Boddah.
  • Zanim muzycy przyjęli nazwę Nirvana, zespół nazwał się Skid Row, Pen Cap Chew i Ted Ed Fred. 


* występ z pamiętnego MTV ;P1 komentarz:

  1. Polecam książkę "Dave Grohl. Nirvana & Foo Fighters" od Wydawnictwa Anakonda. Tam dopiero znajdziesz ciekawostek od groma ;)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff