7 października 2013

Alfabet muzyczny #16 - Pink Floyd

Brak komentarzy:
 
Litera "P". Zespół, który zechcę dziś przybliżyć jest kojarzony przez większość jako twórca jednej konkretnej piosenki. Tak jest rzecz jasna wcale nie jest, bo dorobek tego składu wniósł naprawdę sporo do klasyki rocka.

Wszystko zaczęło się od 1965 r. kiedy trzej studenci architektury londyńskiej politechniki: Roger Waters, Nick Mason i Rick Wright marzyli o tym aby być gwiazdami rocka. Wkrótce ich pragnienia i cele podzielił Syd Barrett (gitarzysta, kompozytor), który wysunął się na prowadzenie w grupie. To jemu zawdzięczamy nazwę składu. Ich pierwszy koncert miał miejsce w klubie Marqee. Pogłoski o nowym zespole dotarły do EMI Music i już w 1967 r. wydano singiel Arnold Layne. Panowie rozpoczęli pracę nad swoim pierwszym w karierze albumem The Piper at the Gates of Dawn. 
Syd sprawiał problemy grupie, gdyż miał problemy z narkotykami. Ostatecznie został
usunięty z zespołu i na jego miejscu pojawił się David Gilmour - gitarzysta. 
Kolejne lata to coraz większe sukcesy w kraju i za granicą albumy A Saucerful Of Secrets, Atom Heart Mother, Meddle stały się kamieniami milowymi w ówczesnej muzyce. W 1973 r. ukazuje się jedno z arcydzieł zespołu krążek Dark Side of the Moon. Zdawało się wtedy, że nie mogą już wydać czegoś rónie dobrego jak to. Jednak Wish You Were Here wcale nie rozczarował, a wręcz przeciwnie podkreślił tylko, iż Floydzi są na piedestale i w szczytowej formie. Dzięki Watersowi kolejne płyty stanowią pewną całość, opowieści np. Animals czy The Wall. Zaczęły się niestety w owymm czasie pogarszać stosunki między Watersem a resztą. W efekcie czego w 1985 r. Roger opuścił zespół i poświęcił się karierze solowej. W 1994 r. zespół zawisił działaność.występuje okazyjnie; nie gra regularnych koncertów. 
The Dark Side of the Moon (1973)

Ciekawostki
  • Nazwa zespołu powstała z połączenia nazwisk dwóch amerykańskich bluesmanów - Pink Anderson i Floyd Council.
  • Pierwotnie zespół nazywał się Sigma Six.
  • W 2008 r. zespół dostał nagrodę Polarpris, nazywaną muzycznym Noblem. 
  • Gdy puści się utwór Empty Spces z The Wall od tyłu, usłyszy się tekst "Congratulations, You have just discovered the secret message. Please send your answer to old pink, care of the funny farm, Chalfont... (przerywa) Roger, Carolyn's on the phone! (Roger) Okay!"
  • Gdy powiększy sie okładkę The Division Bell, to na metalowych głowach widoczne są nizeznane znaki. Podobno to ukryte informacje dotyczące skarbu ukrytego niedaleko Ely w Wielkiej Brytanii. 

Odsyłam też chętnych do przypomnienia bądź obejrzenia + posłuchania koncertu Rogera Watersa opartego na płycie The Wall z sierpnia tego roku TU

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff