4 listopada 2013

Alfabet muzyczny #20 - 30 Seconds to Mars

1 komentarz:
 
Dotarliśmy do litery "T". Dzisiaj dla odmiany powiew obecnego i myślę, że znanego zespołu.  


Amerykański zespół spod znaku rocka założony w 1998 r. w Los Angeles przez Jareda Leto, aktora (znanego z ról w Requiem dla snu czy Przerwanej lekcji muzyki) i jak widzimy wokalistę oraz jego brata Shannona. Grupa zaczynała, jak nie trudno się domyślić, jako projekt rodzinny. W 2003 r. do składu dołączył Tomo Miličević, gitarzysta. 
Ich debiutancki album ukazał się w 2002 r. Po prostu nazywał się 30 Seconds to Mars. Kolejnym ich krążkiem był A Beautiful Lie z 2005 r. Wyciekł on do Internetu pięć miesięcy przed wydaniem, dlatego zdecydowano o dodaniu do niego dwa bonusowe nagrania: Battle of One i cover piosenki Hunter. W 2006 r. 30STM otrzymał nagrodę MTV2 za piosenkę The Kill. Za teledysk do tego nagrania muzycy zostali uhonorowani nagrodą w kategorii Best Rock Video i Video of the Year na MTV Australia Video Music Awards. Klip był inspirowany filmem Lśnienie. Kolejna płyta This Is War ukazała się w 2009 r.  W 2013 ukazało się ich najnowsze muzyczne dziecko - Love Lust Faith + Dreams. Singiel z płyty Up in the Air poszybował na pokładzie rakiety Falcon 9 przenoszącej kapsułę Dragon i wylądował na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. 

Ciekawostki
  • Zespół zaczerpnął swoją nazwę z tekstu znalezionego w sieci, autorstwa byłego profesora Harvadu. Jeden z rozdziałów nosił właśnie tytuł „30 Seconds to Mars”. Artykuł opisywał wzrost technologii i jej wpływ na ludzkość. Muzycy stwierdzili, że taka nazwa będzie doskonale odzwierciedlać ich muzykę.
  • Aby jeszcze poprawić promocję krążka A Beautiful Lie, wydrukowano dwanaście „złotych biletów” uprawniających do wejścia na dowolny koncert grupy (włącznie z wizytą za kulisami), które umieszczono w losowo wybranych egzemplarzach. W efekcie – wydawnictwo osiągnęło status platyny. 
  • Zespół zaprezentował pierwszy w historii grup rockowych z USA teledysk nakręcony w całości w Chinach. Wideoklip do utworu From Yesterday był inspirowany filmem Ostatni cesarz
  • 30 stycznia 2008 r. pojawił się nowy teledysk do piosenki A Beautiful Lie. Jest to pierwszy teledysk w historii nakręcony na Grenlandii.
  • Logo zespołu to feniks nazwany Mithra (imię boga-feniksa w kulturach wschodnich i rzymskiej, dosłownie: starożytny perski bóg światła i prawdy) z wpisanymi glifami, które oznaczają nazwę zespołu oraz samych członków. Glify wytatuowane mają na rękach Shannon i Tomo, a Jared tylko jeden z nich na nadgarstku. Na logo znajduje się także napis „Provehito in Altum”. Z łaciny „altum” może oznaczać zarazem „wysokości”, jak i też przeciwieństwo – „głębię”. Płyta A Beautiful Lie posiada nowe logo z trzema czaszkami – tzw. Trinity. Od czasu premiery albumu This Is War logiem zespołu jest triada, czyli trójkąt z poprzeczką w środku symbolizujący trójcę, jaką tworzą Jared, Shannon i Tomo.


 

 

 

 

 1 komentarz:

  1. Ich dwie pierwsze płyty uwielbiam, kolejne lubię coraz mniej. Podziwiam chłopaków, mają talent i bardzo lubię wokal Jareda.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff