12 listopada 2013

Alfabet muzyczny #21 - U2

1 komentarz:
 
Gwiazdą 21. wydania alfabetu będzie najpopularniejszy irlandzki oraz najbardziej intratny i wpływowy zespół na świecie. Myślę, że nie trzeba ich zbytnio przedstawiać.

Zespół założony w 1976 r. w Dublinie. Powstał na fali ideologii punkowej, ponieważ przeciwstawiał się "pustej" wizji muzyki nurtu new wave, wychodząc do publiczności z pełną energią. W skład zespołu po dziś dzień wchodzą Bono (właściwie Paul Hewson) na wokalu, The Edge (właściwie Dave Evans) na gitarze i pianinie, Adam Clayton obsługujący bas oraz Larry Mullen Jr. na perkusji. 
Ich pierwsze wydawnictwo U23 ukazało się tylko w Irlandii, mimo tego zostało zakończone trasą koncertową, która odniosła wielki rozgłos. Uwieńczona została dwoma specjalnymi koncertami dla kilku tysięcy fanów w Dublinie. W 1980 r. grupa podpisała kontrakt z wytwórnią Island Records i ich  kariera potoczyła się w bardzo szybkim tempie.
Pierwsze trzy albumy - Boy (1980), October (1981) i War (1983) - zdefiniowały styl grupy. Szybko zaczęto ich uznawać za najbardziej zaangażowany politycznie zespół od czasu The Clash.Niekończące się koncerty, które nastąpiły potem, przyniosły grupie występ w pełnej sali Madison Square Garden w Nowym Jorku, występ na Live Aid w 1985 roku, a potem zaszczyt bycia gwiazdą trasy organizowanej przez Amnesty International - Conspiracy Of Hope. Pod koniec lat 80. wyglądało jednak, że grupa zagłębiła się tak bardzo w przeszłość, że
zapomniała o przyszłości. Pod koniec tamtej dekady nikt nie przewidywał transformacji, jaką przejdzie U2 na początku lat 90. Przygotowani na wszystko muzycy udali się do studia Hansa w Berlinie. Wrócili w 1991 roku z płytą Achtung Baby, a następnie rozpoczęli tournee Zoo TV. Potem kolejne albumy, które podkreślały, iż Panowie nie wyszli z formy i nadal mają pomysł na siebie. Ostatnia ich płyta ukazała się w 2009 r.  No Line On The Horizon. Potem ruszyli w jedną z najdłuższych i najbardziej dochodowych tournee w historii muzyki rozrywkowej.

Ciekawostki
  • Nazwa zespołu pochodzi od zestrzelonego w 1960 roku nad terytorium ZSRR samolotu U-2.
  • Po wydaniu albumu The Joshua Tree, U2 określono "Najgorętszym zespołem rocka". Krążek zyskał miano najlepiej sprzedającej się brytyjskiej płyty w historii, pokrywając się platyną w ciągu pierwszych 48 godzin sprzedaży.
  • Utwór New Year's Day został napisany pod wpływem stanu wojennego w Polsce, wprowadzonego w grudniu 1981 roku
  • U2 otrzymało w 2005 r. od Amnesty International tytuł „Ambasadora Sumienia”. 
  • U2 360° Tour zaczęła się 30.06.2009 r. koncertem w Barcelonie, zakończyła się 23.07.2011 koncertem w Moncton w Kanadzie. 10 kwietnia 2011 roku trasa 360° Tour stała się najbardziej dochodowym tego typu przedsięwzięciem w historii muzyki przynosząc zyski w kwocie 560 milionów dolarów. Ostatecznie zaś przychody z trasy wyniosły 736 421 586 dolarów.
 
 

 

 

 

 

 

 

    

1 komentarz:

  1. Może nie jestem ich fanką ale kilka numerów mi się podobały. Ten zespół to już jest legenda ;)
    Serdecznie zapraszam wasz do głosowanie na mój plebiscyt POP MUSIC AWARDS 2013.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff