7 stycznia 2014

Alfabet muzyczny #27 - AC/DC

1 komentarz:
 

Od stycznia muzyczny alfabet zaczynamy od początku. Poprzednio zespołem na "A" był Aerosmith. 

Wszystko zaczęło się w Australii, a dokładniej w Sydney w 1973 r. Zespół założyło dwóch braci Angus i Malcolm Youngów. W tym samym roku dali swój pierwszy koncert w rodzinnym mieście, a po tym wydarzeniu podpisali kontrakt z Albert Production.  W tym czasie Angus Young przyjął charakterystyczny dla siebie image sceniczny – szkolny mundurek. Pierwszy wokalista – Dave Evans – za bardzo wizerunkowo zbliżał się do glam rockowców i w 1974 roku został zastąpiony przez Ronalda Belforda „Bona” Scotta. W 1975 r. nagrali swój debiutancki album High Voltage. Równocześnie do zespołu dołączyli – perkusista Phil Rudd i basista Mark Evans. Niedługo potem wydali jeden z najpopularniejszych swoich singli It's a Long Way to the Top (If You Wanna Rock 'n' Roll) – późniejszy rockowy hymn grupy. 
W 1976 r. podpisali kontrakt z Atlantic Records. Pierwszym albumem w nowej wytwórni była kompilacja dotychczasowych dwóch płyt pod nazwą High Voltage, potem Dirty Deeds Done Dirt Cheap (1976) i Let There Be Rock (1977). Po jego wydaniu Marc Evans został zwolniony, a zastąpił go Cliff Williams. W nowym składzie AC/DC wydali w 1978 roku Powerage, a w rok później – Highway to Hell (1979). Cieniem na sukces krążka położyła się nieoczekiwana śmierć wokalisty w do dziś nie wyjaśnionych okolicznościach. Znaleziono go nieprzytomnego 19 lutego 1980 roku w samochodzie znajomego i mimo szybkiej akcji reanimacyjnej nie zdołano uratować. W oficjalnym komunikacie podano, że Bone Scott udławił się  własnymi wymiocinami po imprezie suto zakrapianej alkoholem. Grupa stanęła przed groźbą rozwiązania działalności. Udało się ją zażegnać poprzez zaangażowanie nowego wokalisty - Briana Johnsona.
Kolejne lata to kolejne albumy Flick of the Switch (uważany za jeden z najsłabszych albumów grupy), Fly on the Wall, Who Made Who, Blow Up Your Video, The Razor's Edge, Ballbreaker, Stiff Upper Lip oraz wydany w 2008 r. - Black Ice.


Ciekawostki
  • Inspiracją dla nazwy formacji stał się tył maszyny do szycia siostry braci Youngów – Margaret, na którym zauważono akronim „AC / DC” oznaczający „alternating current / direct current” (urządzenie zdolne do pracy z oboma typami prądów).
  • O piosence For Those About to Rock We Salut You: Zespół przebywał w hotelu, ćwicząc ten oto utwór, kiedy pewna para młoda miała wesele w tym hotelu i używała armat podczas zabaw. Bracia pomyśleli, że uzyskają dobre brzmienie, jeżeli w utworze użyją armat. 


1 komentarz:

  1. Piękna historia, zespołu godnego zapamiętania...Do aktualnych playlist muzycznych zapraszam na http://www.facebook.com/NajlepszeListyPrzebojow

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff