21 stycznia 2014

Alfabet muzyczny #29 - Coldplay

Brak komentarzy:
 
Dziś mowa o zespole na C. Odbijmy może od rocka do rocka, któremu bliżej do alternatywy i popu niż do ostrego brzmienia. Zespół znany i lubiany, sądząc po nagrodach i ilości fanów na koncertach. 


Wszystko zaczęło się na studiach. Panowie Chris Martin, Will Champion, Guy Berryman i Jonny Buckland spotkali się w 1996 r. na University College London. Pomysł założenia zespołu narodził się wtedy kiedy Chris i Jonny zaczęli co nie co pisać. Nagrali EP-kę z czterema utworami i na własną rękę wyprodukowali 500 kopii promocyjnych.Dzięki temu załatwili sobie miejsce na festiwalu In The City w Manchesterze w 1998 r. Zwrócił na nich uwagę Simon Williams, który zaproponował im umowę na jeden singiel. Brothers and Sisters zapewnił chłopakom kontrakt z wytwórnią Parlophone. Ich pierwszy album Parachutes wyszedł w 2000 r. Sprzedał się w 5 milionowym nakładzie. Kolejny, A Rush Of Blood To The Head z 2002 r. sprzedał się w ciągu dwóch tygodni od wydania w 2 milionowym nakładzie. W 2005 r. "przyszedł na świat" długo wyczekiwany krążek X &Y. W 2008 r. przyszedł czas na album Viva la Vida or Death and All His Friends. A ich najnowszy album pochodzi z 2011 - Mylo Xyloto. 

Ciekawostki
  • Początkowo występowali pod nazwą Starfish, ale póżniej przejęli nazwę grupy od znajomego, który uznał, że nie lubi już nazwy Coldplay. Wydawała mu się przygnębiająca.
  • Podczas pracy nad czwartą płytą , której tytuł nosi Viva la Vida or Death And All His Friends , grupę zainspirowało malarstwo Fridy Kahlo.
  • Coldplay był pierwszym brytyjskim zespołem, któremu udało się dotrzeć do pierwszej dziesiątki Billboard Hot 100, od czasu Hey, Jude, Beatlesów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff