8 lutego 2014

(NIE)ZNANI - Włodek Pawlik

1 komentarz:
 
Tym razem będzie to osoba już znana, bardziej na świecie, teraz już i w Polsce. Świat docenił jego pracę nagrodą Grammy, a polskie media nagłośniły sprawę - wszakże to pierwsza w pełni polska statuetka muzycznego Oscara. 


Urodził się w 1958 w Kielcach. Ukończył warszawską Akademię Muzyczną w klasie fortepianu i Hochschule fur Musik w Hamburgu na wydziale jazzowym. Od lat 70.  związany z jazzem kiedy to współtworzył kielecki Sunday Band. Zauważony przez krytyków konkursu Jazz nad Odrą '77. Od początku lat 80. związany z Festiwalem Artystycznym Młodzieży Akademickiej, na którym prowadzi warsztat jazzowy. Od lat 90. jest liderem zespołu Włodek Pawlik Trio. Gościł w nim wielu znanych osobistości świata jazzu: Randy Brecker, Billy Hart, Richie Cole. Współpracuje z amerykańskim bandem - Western Jazz Quartet. Przez długie lata był akompaniatorem Elżbiety Wojnowskiej, a także autorem muzyki do wielu utworów. Także kompozytor filmowy. Stworzył ścieżkę dźwiękową do takich produkcji jak Wrony (reż. Dorota Kędzierzawska) czy Rewers (reż. Borys Lankosz). Zdobył nagrodę Grammy 2014 w kategorii Best Large Jazz Ensemble Album za album Night in Calisia, nagraną wspólnie z Randym Breckerem i Filharmonią Kaliską. Płytę skomponował na zamówienie Filharmonii Kaliskiej z okazji 1850-lecia miasta. 

1 komentarz:

  1. Bardzo mnie ciesz ze zdobył Grammy i gratuluje. Serdecznie zapraszam do http://muzycznomaniaa.blogspot.com/ na nowe notowanie

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff