7 kwietnia 2014

Alfabet muzyczny #40 - Nazareth

Brak komentarzy:
 
Litera "N". Kolejna legenda spod znaku rocka. Autorzy hitu Love Hurts. 

Zespół powstał w 1968 roku w Dunfermline (Szkocja), założony przez wokalistę Dan McCafferty, gitarzystę Manny Charltona, basistę Pete'a Agnew i perkusistę Darrella Sweeta. W roku 1970 zespół przeniósł się do Londynu, gdzie wydał swój debiutancki album, zatytułowany Nazareth (1971). Rok później ukazała się druga płyta grupy (Exercises), która wzbudziła spore zainteresowanie, jednak to trzeci krążek Nazareth, Razamanaz z 1973 roku, okazał się prawdziwym przełomem w ich
karierze. Również kolejne albumy, Loud 'N' Proud (1973) i Rampant (1974), cieszyły się uznaniem słuchaczy. W roku 1975 ukazała się płyta Hair Of The Dog, która okazała się największym sukcesem zespołu. Znalazły się tam najbardziej znane utwory Nazareth, jak choćby tytułowy Hair Of The Dog i megaballada Love Hurts, która zyskała status platyny w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Wraz z kolejną płytą, Close Enough For Rock N Roll"(1976), zmieniło się brzmienie grupy, tak że fani jej klasycznego stylu mogli czuć się rozczarowani. Pomimo, iż zespół już nigdy nie powtórzył sukcesu jaki osiągnął w połowie lat 70., kontynuował działalność i nagrywał kolejne albumy. W połowie lat 80. grupa straciła kontrakt płytowy, co doprowadziło do zawieszenia działalności. W roku 1992 zespół przypomniał o sobie płytą No Jive, która jednak nie odniosła sukcesu. Kolejną próbę powrotu podjęli siedem lat później, prezentując krążek Boogaloo. Później grupa skupiła się przede wszystkim na działalności koncertowej. W sierpniu 2013 roku oryginalny wokalista grupy, Dan McCafferty, ogłosił, że jest zmuszony przejść na emeryturę ze względu na stan zdrowia. W lutym 2014 roku grupa podała, że jego następcą został szkocki wokalista Linton Osborne.

Ciekawostki
  • Pierwotnie zespół nazywał się Shadettes.
  • Nazwa zespołu ma swój początek w słowach piosenki zespołu The Band The Weight: Just pulled into Nazareth. Muzycy usłyszeli ten utwór w radiu, padła propozycja by nazwać grupę "Nazareth" i tak już zostało.
  • Love Hurts jest coverem piosenki The Everly Brothers, która w latach 60. nagrana została też przez między innymi Roya Orbisona i The Who.
  • Z powodu bibilijnej nazwy Nazareth zespół często mylnie kojarzony był z muzyką z przesłaniami chrześcijańskimi. Gdy pierwszy raz ruszyli w trasę po Stanach Zjednoczonych wiele osób myślało, że to kapela gospel.
  • Po koncertach w Polsce w 1984 roku u boku TSA, Nazareth planowali zrobić przeróbkę któregoś z numerów polskiej gwiazdy, jednak porzucili ten zamiar ze względu na warstwę tekstową, którą uznali za zbyt mocno związaną z sytuacją polityczną w Polsce.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff