15 kwietnia 2014

Alfabet muzyczny #41 - OMD

Brak komentarzy:
 
Zwrot o 180 stopni. Dziś mowa o zespole, który wdarł się przebojem na scenę. Od swego pierwszego krążka, stale na fali popularności w Europie. Można powiedzieć, że  to oni dyktowali trendy muzyki pop, a na wszystkich dyskotekach lat 80. i 90. ich kawałki były obowiązkowa. 

Zespół OMD, czyli Orchestral Manoeuvres in the Dark, powstał w 1978 r. w Wirral, w Wielkiej Brytanii. Grupę, która wyrosła na gruzach formacji The Id, założyli Andy McCluskey (wokal, gitara basowa) i Paul Humphreys (instrumenty elektroniczne), którzy byli zafascynowani muzyką elektroniczną spod znaku Kraftwerk i Briana Eno. Pierwsze dwa albumy zespołu,Orchestral Manoeuvres in the Dark i Organisation, ukazały się już w 1980 r. Szczyt popularności grupa osiągnęła w 1981 r. wraz z wydaniem płyty Architecture & Morality, która zawierała przebojowe single Joan of Arc i Maid of Orleans. Do1988r. ukazały się jeszcze cztery albumy (Dazzle Ships, Junk Culture, Crush i He Pacific Age), choć nie pozostały bez echa, to nie powtórzyły sukcesu Architecture & Morality. W roku 1988 zespół OMD rozpadł się, a właściwie powstały dwa zespoły. Paul Humpreys, Martin Cooper i Malcolm Holmes odeszli do The Listening Pool, natomiast Andy McCluskey zebrał nowych muzyków z Liverpoolui kontynuował działalność pod szyldem OMD. Zanim nowe wcielenie grupy rozpadło się w 1996 r., muzycy nagrali trzy albumy i wylansowali dwa przeboje - Sailing on the Seven Seas i Pandora's Box. W 2005 r. na oficjalnej stronie zespołu poinformowano o możliwej reaktywacji OMD w oryginalnym składzie w roku 2006. I tak też się stało. W2010 r.zespół wydał album History of Modern, promowany singlami If You Want It i Sister Marie Says. Całkiem niedawno można było zobaczyć OMD w Atlas Arenie w Łodzi (22.03.2014).  

Ciekawostki
  • Nazwa piosenki Enola Gay pochodzi od samolotu B-29 Superfortress "Enola Gay" który podczas II Wojny Światowej zrzucił bombę atomową na Hiroszimę i tym samym przyczynił się do zakończenia tej wojny.
  • Zarówno okładka singla So in Love jak i teledysk inspirowane były meksykańskim świętem zmarłych.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff