Można powiedzieć, że to oni wyznaczyli punkt w historii muzyki, kiedy post-punk przekształcił się w alternatywnego rocka. Wraz z ukazaniem się ich pierwszego singla Radio Free Europe w 1981 roku, gitarowy pop powrócił do podziemia i stał się muzyką garażową, podobnie jak hardcore lub punk.
Jak zwykle taka historia nieodłącznie wiąże się z dość nam znaną z autopsji placówką oświatową. No już... Wszystko zaczęło się w szkole średniej, kiedy to Mike Mills i Bill Berry grywali dla przyjemności w garażowych kapelach. Potem dwóch innych panów Michael Stipe, będąc na studiach bardzo często odwiedzał sklep muzyczny Wuxtry, gdzie pracował Peter Buck. Kiedy okazało się, że wszyscy panowie mają podobne poglądy i zainteresowania postanowili razem grać. Nazywali się wtedy Twisted Kites. Jednak już w 1980 roku zmienili nazwę na R.E.M. (Rapid Eye Movement - jedna z faz snów). Latem 1981 r., R.E.M. zarejestrowali singiel Radio Free Europe. Piosenka stała się hitem w uniwersyteckim radiu i została wyróżniona nagrodą lokalnej gazety. Zwróciła też uwagę dużej wytwórni promującej muzykę niezależną I.R.S. Records, z którą grupa podpisała kontrakt w 1982 r.
Tak potoczyła się całą historia. Przez pierwsze lata swej działalności grupa regularnie wydawała albumy i koncertowała. Z czasem jej brzmienie nabrało odcieni melancholijnych - aranżacje utworów wprowadzono sekcję smyczków, a teksty grupy wyrażały niepokój. W połowie lat 80. R.E.M. stała się jedną z najpopularniejszych grup stylu college rock, a wkrótce potem weszła do czołówki amerykańskiego rocka głównego nurtu. Do największych przebojów należały wówczas: Losing My Religion, Everybody Hurts, Drive. W latach 90. R.E.M. zmienił styl grania na bardziej rockowy, czego przykładem były kolejne dwie płyty z lat 1994 i 1996 – Monster i New Adventures in Hi-Fi. W 1997 r. grupę opuścił perkusista Bill Berry. W 1998 r. ukazała się płyta Up, nagrana w trzyosobowym składzie (przyjęta dość nieprzychylnie przez fanów). W 2004 r. zespół wydał album Around the Sun, na którym znalazła się piosenka Leaving New York. W 2007 zespół został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. 21 września 2011 R.E.M. ogłosił zakończenie działalności. Jako pożegnanie z fanami na koniec 2011 r. wydał podsumowujący całą działalność zespołu, a także wydanie piosenek nagranych w studiu już po zakończeniu prac nad albumem Collapse into Now.
Ciekawostki
- Jedna z płyt grupy, Automatic for the People, została sklasyfikowana na 247 miejscu listy 500 albumów wszech czasów magazynu Rolling Stone.
- Utwór Losing My Religion wbrew pozorom nie ma nic związanego z religią. Zwrot "losing my religion" pochodzi z południowej części USA i oznacza utratę cierpliwości, niemożność zniesienia dłużej danej sytuacji. Wokalista zespołu, Michael Stipe, powiedział że piosenka jest o tęsknocie i nieodwzajemnionej miłości.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz