29 kwietnia 2014

Alfabet muzyczny #43 - R.E.M.

Brak komentarzy:
 
Można powiedzieć, że to oni wyznaczyli punkt w historii muzyki, kiedy post-punk przekształcił się w alternatywnego rocka. Wraz z ukazaniem się ich pierwszego singla Radio Free Europe w 1981 roku, gitarowy pop powrócił do podziemia i stał się muzyką garażową, podobnie jak hardcore lub punk.

Jak zwykle taka historia nieodłącznie wiąże się z dość nam znaną z autopsji placówką oświatową. No już... Wszystko zaczęło się w szkole średniej, kiedy to Mike Mills i Bill Berry grywali dla przyjemności w garażowych kapelach. Potem dwóch innych panów Michael Stipe, będąc na studiach bardzo często odwiedzał sklep muzyczny Wuxtry, gdzie pracował Peter Buck. Kiedy okazało się, że wszyscy panowie mają podobne poglądy i zainteresowania postanowili razem grać.  Nazywali się wtedy Twisted Kites. Jednak już w 1980 roku zmienili nazwę na R.E.M. (Rapid Eye Movement - jedna z faz snów). Latem 1981 r., R.E.M. zarejestrowali singiel Radio Free Europe. Piosenka stała się hitem w uniwersyteckim radiu i została wyróżniona nagrodą lokalnej gazety. Zwróciła też uwagę dużej wytwórni promującej muzykę niezależną I.R.S. Records, z którą grupa podpisała kontrakt w 1982 r.

Tak potoczyła się całą historia. Przez pierwsze lata swej działalności grupa regularnie wydawała albumy i koncertowała. Z czasem jej brzmienie nabrało odcieni melancholijnych - aranżacje utworów wprowadzono sekcję smyczków, a teksty grupy wyrażały niepokój. W połowie lat 80. R.E.M. stała się jedną z najpopularniejszych grup stylu college rock, a wkrótce potem weszła do czołówki amerykańskiego rocka głównego nurtu. Do największych przebojów należały wówczas: Losing My Religion, Everybody Hurts, DriveW latach 90. R.E.M. zmienił styl grania na bardziej rockowy, czego przykładem były kolejne dwie płyty z lat 1994 i 1996 – Monster i New Adventures in Hi-Fi. W 1997 r. grupę opuścił perkusista Bill Berry. W 1998 r. ukazała się płyta Up, nagrana w trzyosobowym składzie (przyjęta dość nieprzychylnie przez fanów). W 2004 r. zespół wydał album Around the Sun, na którym znalazła się piosenka Leaving New YorkW 2007 zespół został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame21 września 2011 R.E.M. ogłosił zakończenie działalności. Jako pożegnanie z fanami na koniec 2011 r. wydał podsumowujący całą działalność zespołu, a także wydanie piosenek nagranych w studiu już po zakończeniu prac nad albumem Collapse into Now.

Ciekawostki
  • Jedna z płyt grupy, Automatic for the People, została sklasyfikowana na 247 miejscu listy 500 albumów wszech czasów magazynu Rolling Stone.
  • Utwór Losing My Religion wbrew pozorom nie ma nic związanego z religią. Zwrot "losing my religion" pochodzi z południowej części USA i oznacza utratę cierpliwości, niemożność zniesienia dłużej danej sytuacji. Wokalista zespołu, Michael Stipe, powiedział że piosenka jest o tęsknocie i nieodwzajemnionej miłości.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff