27 maja 2014

Alfabet muzyczny #47 - Van Morrison

Brak komentarzy:
 
Jako dziecko słuchał bluesa i jazzu,a stał się jednym z najważniejszych postaci w historii rocka. W jego utworach możemy również odnaleźć soul, folk, wpływy celtyckie, rock and roll i country. 

Urodził się w 1945 r. w Belfaście. Mając 11 lat otrzymał swoją pierwszą gitarę, a dwa lata później założył swój pierwszy zespół The Sputniks. Później, nie został przyjęty do żadnego zespołu, gdyż koniunktura na gitarzystów chwilowo wygasła. W związku z czym namówił ojca do zainwestowania w saksofon. W latach 1964-1966 został liderem grupy Them. Jako artysta solowy zadebiutował w 1967 r. albumem Blowin' Your Mind. Dzięki kolejnym albumom, takim jak: Astral Weeks, Moondance, His Band and the Street Choir, Tupelo Honey i St. Dominic's Preview, na przełomie lat 60. i 70., został uznany z prawdziwego innowatora. W latach 80. nagrał kolejne płyty: Inarticulate Speech of the Heart, No Guru, No Method, No Teacher i Poetic Champions Compose, stanowiące zapis jego artystycznej i duchowej wizji. Morrison powrócił do swoich celtyckich korzeni w 1988 roku nagrywając z The Chieftains płytę Irish Heartbeat. W latach 90. współpracował ze swoimi idolami m.in. z Johnem Lee Hookerem, Mosem Allisonem, Georgiem Fame i mistrzami skiffle'a – Lonnie’m Doneganem i Chrisem Barberem. Morrison nagrał kilka znakomitych solowych płyt również w latach 90.: Enlightenment (1990), Hymns to the Silence (1991), Days Like This (1995), The Healing Game (1997), The Philosopher's Stone (1998), Back on Top (1999) i Down the Road (2002).

Ciekawostka
  • W dzieciństwie uczęszczał ze swoją matką Violet na zebrania Świadków Jehowy do Sali Królestwa, dlatego też jeden z jego utworów z roku 1978 na płycie Wavelength nosi tytuł Kingdom Hall (Sala Królestwa)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff