30 czerwca 2014

Alfabet muzyczny #52 - Bryan Adams

Brak komentarzy:
 
Jeden z najpopularniejszych wokalistów. Urodzony w Kanadzie. Obdarzony ciepłym, lekko zachrypniętym wokalem. Kojarzy nam się głównie z romantycznymi balladami, bo któż jak nie on przekonałby kobietę, że wszystko co robi, robi dla niej albo w tak wyrafinowany sposób przepraszał? 

Urodził się w 1959r. w Kingston. Jego ojciec pracował jako dyplomata, a matka była bibliotekarką. W czasie dzieciństwa wraz z rodzicami zwiedził Europę i Bliski Wschód. Swoją pierwszą gitarę dostał w prezencie na 10. urodziny. Dwa lata później stał się posiadaczem gitary elektrycznej. Mając 14 lat przeprowadził się do Vancouver i zaczął występować na scenie. Rok po tym rzucił szkołę, założył zespół i ruszył w trasę po Kanadzie. Pierwszy kontrakt podpisał mając 18 lat! Debiutancki album - "Bryan Adams" wyszedł na rynek w 1980 r. Popularność przyszła z czasem - po nagraniu trzeciego krążka - Cuts Like a Knife. Czwarta płyta - Reckless wydana w 1984 r. zrobiła furorę na listach przebojów - za sprawą piosenki "Heaven". W 1988 r. Bryan Adams wystąpił podczas koncertu urodzinowego Nelsona Mandeli na stadionie Wembley w Londynie, a w 1990 r. podczas specjalnego koncertu Pink Floyd w Berlinie - The Wall. Przyszedł pamiętny rok 1991 - w tym momencie na rynku pojawiła się płyta, która stała się wizytówką Adamsa - "Waking up The Neighbours", zawierającą hit - "(Everything I Do) I Do It For You" (piosenka została użyta jako soundtrack do filmu "Robin Hood: Książę Złodziei"). Na fali popularności i nie tylko za ten przebój został po raz pierwszy nominowany do Oscara. Dwa lata później, w 1993 r. Adams wraz ze Stingiem i Rodem Stewardem nagrali piosenkę do filmu "Trzej Muszkieterowie" - "All For Love", która podobnie jak poprzednia stała się hitem po obu stronach Atlantyku. W 1996 r. nagrał krążek zatytułowany "18 Til I Die". Na nim znajdował się również filmowy przebój - hiszpański walc - "Have You Ever Really Loved a Woman?" z "Don Juan De Marco". Tym samym wyśpiewał sobie drugą nominację do Oscara. Kolejne lata, kolejne składanki i soundtrack do animowanego filmu "Mustang z Dzikiej Doliny" (stąd pochodzi słynny hit "Here I Am"). Ostatnio Adams pracował nad ścieżką dźwiękową do filmu The Guardian. Nagrał i zaśpiewał piosenkę "Never Let Go". 

Ciekawostki
  • Adams odnosi sukcesy także jako fotograf. W 2002 r. sfotografował Królową Elżbietę II z okazji jej złotego jubileuszu. Zdjęcie to zostało umieszczone na znaczkach pocztowych. 
  • Jest wegetarianinem od 1989 r. 
  • W 2006 r. otrzymał Order of Canada. 
 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff