22 czerwca 2014

Kompozytorzy filmowi #9 - Jan A.P. Kaczmarek

1 komentarz:
 
Można o nim rzec ambasador polskiej muzyki filmowej w Nowym Świecie. Zdobywca Oscara. Komponuje do filmów polskich, ale i zagranicznych; do znanych produkcji, ale i do mniej znanych również.


Urodził się w 1953 r. w Koninie. Uczęszczał na lekcje gry na fortepianie, których nie lubił ze względu na militarny reżim nauczyciela, a inni pedagodzy nie potrafili przekonać go do grania. Odniósł swój pierwszy sukces w I Liceum w Koninie, gdy skomponował muzykę do hymnu szkolnego, a potem podkładów muzycznych do szkolnych przedstawień. Przełomem w karierze muzycznej były dla niego staże w awangardowym Teatrze Laboratorium Jerzego Grotowskiego. W roku 1977 rozpoczął dwuletnią współpracę z Teatrem Ósmego Dnia i stworzył kameralną Orkiestrę Ósmego Dnia. W 1982 r.po swojej pierwszej trasie koncertowej po USA, nagrał debiutancki album Music For The End dla chicagowskiej, niezależnej wytwórni Flying Fish Records. W 1989 roku osiadł na stałe w Los Angeles. Został członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej, Europejskiej Akademii Filmowej i Polskiej Akademii Filmowej.
W 2005 r. zdobył Oscara za muzykę do filmu Marzyciel wyreżyserowanego przez Marca Forstera. Za muzykę do tego filmu Kaczmarek dostał też nagrodę National Board of Review dla najlepszego kompozytora oraz nominacje do Złotego Globu i nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA). Latem tego samego roku władze województwa pomorskiego zamówiły u niego muzykę upamiętniającą działalność Solidarności. Tak powstała Kantata o Wolności, której prawykonanie odbyło się w czasie obchodów 25. rocznicy Solidarności w sierpniu w Gdańsku, a premiera we wrześniu w Poznaniu. W 2006 roku kompozytor skomponował Oratorium 1956, którego prawykonanie odbyło się 28 czerwca 2006 roku w dniu 50. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca. W 2011 roku odbyła się prapremiera jego utworu Koncert Jankiela na troje cymbałów i orkiestrę, napisanego z okazji 200-lecia wydarzeń opisanych w Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza. W 2004 roku powołał do życia Instytut Rozbitek, w Rozbitku, zajmujący się działalnością edukacyjną i produkcją artystycznąJest twórcą i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk, którego pierwsza edycja odbyła się w Poznaniu w 2011 roku.


1 komentarz:

  1. Serdecznie zapraszam na dwie nowe recenzje (Lana Del Rey - West Coast & Shades Of Cool) na blogu http://namuzowani.blog.onet.pl

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff