8 lipca 2014

Alfabet muzyczny #53 - Cher

Brak komentarzy:
 

Dziś mowa o gwieździe show biznesu - piosenkarce i aktorce. Mocny wokal i popowo-rockowe utwory dały jej siłę przebicia na rynku muzycznym. Zdobywczyni Oscara za kreację w filmie "Wpływ Księżyca". 


Naprawdę nazywa się Cherilyn Sarkisian i urodziła się w 1946 r., w El Centro w Kalifornii. Jej kariera rozpoczęła się, gdy jako 17-latka spotkała Salvatore "Sonny'ego" Bono, swojego późniejszego męża, autora piosenek i protegowanego słynnego producenta Phila Spectora. Niebawem Sonny i Cherilyn stworzyli duet jednak początkowo ich piosenki przechodziły niezauważone. Sukces przyszedł wraz z singlem "Baby Don't Go", który zyskał sobie dużą popularność w Los Angeles. Wkrótce rockandrollowy duet Sonny & Cher nagrał swój największy przebój "I Got You Babe", który stał się jednym z najlepiej sprzedających się pop-rockowych singli połowy lat 60. W 1965 r. ukazał się pierwszy album duetu "Baby Don't Go". Jednocześnie Cher nagrywała jako solistka i jej pierwszy album znalazł w Billboard Top 20. 
W 1966 r. wokalistka podbiła listy przebojów piosenką "Bang Bang (My Baby Shot Me Down)". W roku 1967 utwór "You Better Sit Down Kids" znalazł się w USA na pierwszym miejscu. Po kilku mniej udanych latach w 1971 r. wokalistka powróciła triumfalnie z albumem "Gypsies, Tramps and Thieves", promowanym nagraniem tytułowym. Cher i Sonny Bono nagrali wspólnie dziewięć płyt, z których ostatnia ukazała się w 1974 r., wtedy też zaczął narastać kryzys w ich małżeństwie. Para rozwiodła się w roku 1975, a Cher wyszła ponownie za mąż, za piosenkarza Gregga Allmana z zespołu The Allman Brothers Band.Wtedy też artystka skupiła się na karierze aktorskiej i jak wielu uważa, okazała się lepszą aktorką niż piosenkarką. 
W 1983 r. wystąpiła w filmie Mike'a Nicholsa "Silkwood". Dwa lata później można ją była oglądać w "Masce". Natomiast rok 1987 przyniósł dwa bardzo ważne filmy w udziałem Cher - "Czarownice z Eastwick" i "Wpływ księżyca" ("Moonstruck"), za rolę w którym otrzymała Oscara dla Najlepszej Aktorki. Inne ważniejsze filmy z udziałem Cher to "Podejrzany" (1987), "Syreny" (1990), "Gdyby ściany mogły mówić" (1996), "Herbatka z Mussolinim" (1999) i "Skazani na siebie" (2003). W ciągu ponad 40 lat kariery Cher nagrała ponad 30 albumów, w 1998 ukazał się jej największy do tej pory hit fonograficzny, uhonorowany Grammy, longplay "Believe", promowany singlem z utworem tytułowym. Album znalazł ponad 11 milionów nabywców na całym świecie. Od tego czasu Cher nagrała jeszcze płyty "Black Rose" (1999), eksperymentalną "Not.Com.mercial" (2000) oraz "Living Proof" (2002). W 2002 r. Cher zapowiedziała zakończenie kariery i ruszyła w pożegnalne tournee, zatytułowane "Living Proof - The Farewell Tour", zorganizowane na przełomie 2002 i 2003 r., a następnie przedłużone i poszerzone o występy w Europie. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff