14 lipca 2014

Alfabet muzyczny #54 - Dire Straits

Brak komentarzy:
 
Legendarna grupa brytyjskiej alternatywnej i rockowej sceny muzycznej. Śpiewali dosłownie o wykonywaniu spaceru, czy braniu pieniędzy za nic; tulili w ramionach towarzyszy broni oraz nazywali siebie sułtanami swingu. 


Zespół powstał w 1977 r. w Londynie, a jego założycielem był Mark Knopfler. W pierwszym składzie występował jego brat David Knopfler (gitara), John Illesley (bas), Pick Withers (perkusja). Początkowo grali pod nazwą Cafe Racers. Jeszcze w tym samym roku nagrali demo utworu "Sultans of Swing", które usłyszał DJ (Charlie Gillet) i zaczął je promować. Dzięki temu już w 1977 r. podpisali kontrakt z wytwórnią płytową i wydali debiutancki album "Dire Straits" (1978). Rok później na rynek wyszedł ich drugi krążek "Communique". Po wydaniu trzeciej płyty (1980) ze składu odszedł David Knopfler, a wakat po nim objął Hal Lindes. Dwa lata później odszedł także perkusista. Zespół przetrwał tę nawałnicę i ruszył w trasę z nowym bębniarzem - Terrym Williamsem. W 1984 r. wydali płytę "Alchemy" a do składu dołączyli Allan Clark i Guy Fletcher. Pod koniec roku Dire Straits zaczęło nagrywać kążek "Brothers in Arms", który jak dotąd pozostaje pewną wizytówką zespołu i stanowi apogeum ich popularności. To z tej płyty pochodzą takie przeboje jak: "Money for Nothing", "Walk of Life" czy "So Far Away". Na kolejny album trzeba było czekać aż sześć lat, do 1991 r. - "On Every Street". W 1995 r. działalność zespołu została nieoficjalnie zawieszona. 

Ciekawostki
  • Nazwę Dire Straits wymyślił współlokator Picka Withersa. 
  • Do napisania słów do Money for Nothing zainspirowała Marka Knopflera sytuacja, której był świadkiem w sklepie RTV/AGD w Nowym Jorku. Większość słów, które słyszymy w tym utworze Knopfler zapisał na kartce jeszcze w sklepie, wysłuchując monologu pracownika sklepu.
  • Druga zwrotka piosenki "Brothers In Arms" została umieszczona  na początku powieści Andrzeja Sapkowskiego "Chrzest Ognia".

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff