22 lipca 2014

Alfabet muzyczny #55 - Eminem

Brak komentarzy:
 

Jeden z najlepiej sprzedających się artystów na świecie. Magazyn Rolling Stone nazwał go "Królem Hip Hopu". Trzynastokrotny zdobywca nagrody Grammy i laureat Oscara.

Marshall Mathers III urodził się w 1972 r. w Saint Joseph. Dorastał w biedzie. Mając 12 lat przeprowadził się razem z matką na przedmieścia Detroid. Hip hopem zaczął się interesować od 14 roku życia. Rapował amatorsko pod pseudonimem "M&M". Będąc w szkole średniej brał udział w bitwach na słowa - freestyle'u. W wieku 17 lat został wyrzucony ze szkoły. Eminem zadebiutował albumem "Infinite" w 1996 r., wydanym przez malutką lokalną firmę FBT Productions. Album spotkał się z krytyką - raperowi zarzucano, że kopiuje Nasa i Jay - Z. Niezadowolony z pierwszego projektu, zaczął pracę nad kolejnym, pisanym właściwie dla samego siebie, który później został wydany jako słynny już dzisiaj "The Slim Shady LP" w 1998 r. W 1997 r .na Olimpiadzie Muzyki Rap w Los Angeles, Eminem zajął drugie miejsce w konkurencji "freestyle". Tam odkrył go Dr. Dre i podpisał z nim kontrakt płytowy dla wytwórni Aftermath/Interscope.
Przyszła kolej na drugi album dla wytwórni Interscope - "The Marshall Mathers LP", wydany w 2000 r. Już w dwa miesiące po premierze krążek przekroczył nakład 5 milionów egzemplarzy, stając się w ten sposób jedną z najszybciej sprzedających się płyt z hip hop'em. W swoich tekstach Eminem jest wybitnie szczery, opisał w nich wszystkie swoje przeżycia z minionego roku, łącznie z wrażeniami z przyznania mu nagród Grammy. Przy okazji obraził, kogo tylko się dało.;P Album zatytułowany "The Eminem Show" premierę miał w 2002 r. Pierwsze dwa miliony egzemplarzy płyty ukazały się jako podwójne wydawnictwo, zawierające dodatkowo DVD, z nigdy wcześniej niepublikowanymi wywiadami, fragmentami koncertów i relacjami zza kulis a także trailer filmu "8 Mile", w którym raper debiutuje w roli aktora.Za utwór przewodni filmu "Lose Yourself", otrzymał Oscara, stając się pierwszym raperem w historii, który zdobył tę nagrodę. Po dwuletniej przerwie, w listopadzie 2004 r. ukazał się kolejny album niepokornego rapera, zatytułowany "Encore". Eminem od początku kariery uwielbiał skandale, a za główny cel stawiał sobie bycie kontrowersyjnym do granic możliwości - tak było i na tym krążku. W piosence "Just Lose It" Eminem kpi z kolegów z branży, z kolei w utworze "Mosh" raper uderza w George'a W. Busha. Pod koniec 2005 r. z obozu Eminema zaczęły dobiegać niepokojące wieści. Na początku jeden z jego współpracowników przyznał, że raper zamierza zakończyć karierę i zająć się jedynie produkcją płyt, jak to wcześniej uczynił jego wielki mentor Dr. Dre. Później Eminem odwołał koncertową trasę po Europie z powodu kuracji odwykowej. Na kolejny, szósty z kolei album "Relapse" – fani musieli czekać aż pięć lat. W 2010 r. na rynek wyszedł krążek "Recovery", a w 2013 "The Marshall Mathers LP 2". 

Ciekawostki
  • Eminem ma szkockie, angielskie, niemieckie, szwajcarskie i polskie korzenie.
  • W 1991 roku wujek Eminema, Ronald Nelson popełnił samobójstwo, strzelając sobie ze strzelby w głowę. Ku jego pamięci Eminem wytatuował  sobie na lewym ramieniu napis "Ronnie R.I.P."

  • Jak każdy raper, także i Marshall Bruce Mathers III był zobowiązany do pseudonimu. Ten najsłynniejszy, Eminem, pochodzi od zestawienia pierwszych liter imienia i nazwiska.


    Czytaj więcej na http://muzyka.interia.pl/hip-hop/news/40-ciekawostek-z-okazji-40-urodzin-eminema,1853487,2098?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
  • Jest mańkutem, jego ulubiony kolor to błękitny, a ulubiony napój to Mountain Dew. 

 Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff