19 sierpnia 2014

Alfabet muzyczny #59 - Enrique Iglesias

Brak komentarzy:
 

Skoro mamy jeszcze wakacje, poszalejmy w gorących klimatach. Mamy literę "I", więc na myśl przychodzi mi pewien mężczyzna z Półwyspu Iberyjskiego. Konkretnie z upalnej Hiszpanii. Wielokrotny autor hitów wakacji, łamacz niewieścich serc.

Enrique Miguel Iglesias Preysler urodził się w 1975 r. w Madrycie. Oczywiście, nazwisko nie jest przypadkowe, gdyż jego ojcem jest sam Julio Iglesias. Jego rodzice rozwiedli się, gdy miał trzy lata. Pięć lat później organizacja ETA porwała jego dziadka. Po tym wydarzeniu mały Enrique przeniósł się z ojcem do Miami. Karierę muzyczną rozpoczął już w szkole średniej, gdzie wystąpił w musicalu "Hello, Dolly!". Już jako trzynastolatek zaczął pisać własne piosenki, nie było więc zaskoczeniem kiedy na studiach marzył o swoim pierwszym demie. Student jak student, pieniędzmi nie szasta; nie miał wystarczających środków aby zrealizować swoje marzenie. Na szczęście (jak w filmie!) z pomocą przyszła mu jego opiekunka z dzieciństwa, która zaproponowała mu pożyczkę w wysokości 2 tys. dolarów. Nagrał demo, jego menadżer rozesłał je i po upływie kilku miesięcy podpisał pierwszy kontrakt. Jego debiutancki krążek (nagrany oczywiście po hiszpańsku) wszedł na rynek w 1995 r. jako "Enrique Iglesias". I rozszedł się jak świeże bułeczki - 500 tys. sztuk. Debiut zakończył się sukcesem - Nagrodą Grammy. W 1997 r. na rynku druga płyta "Vivir (To Live)", a rok później "Cosas del Amor". Rok 1999 to przełom w karierze Iglesiasa, ponieważ wydał on płytę w języku angielskim - "Enrique". Największe hity kojarzone z tym artystą pochodzą właśnie z tego krążka: "Bailamos", "Be With You" czy "Rhythm Divine". W 2001 r. płyta "Escape", a w 2002 r. ponownie płyta w języku hiszpańskim  - "Quizas". 2003 - album "Seven". W tym samym roku zagrał w filmie u boku m.in. Antonio Banderasa w filmie "Pewnego razu w Meksyku. Desperado 2". Na kolejną płytę przyszło się czekać do 2007 r. - "Insomniac". W 2010 r. wydał album "Euphoria" - pierwszy dwujęzyczny krążek Iglesiasa. Obecnie pracuje nad płytą "Sex and Love". 

Ciekawostki
  • W styczniu 2010 r. w związku z trzęsieniem ziemi na Haiti, wokalista przekazał zyski ze sprzedaży swojej piosenki "It Must Be Love" na rzecz organizacji pomagającym poszkodowanym w tej tragedii. 
  • Zagrał role w serialach "Dwóch i pół" i "Jak poznałem waszą matkę".
  • Od 2001 r. w stałym związku z tenisistką Anną Kurnikową. Plotki donoszą o rozstaniu pary w 2012 r., ale obecnie krążą pogłoski, że para jednak wróciła do siebie. 
  • 29 czerwca 2008 r. wystąpił w Wiedniu przed finałem Mistrzostw Europy 2008 Niemcy Hiszpania zaśpiewał piosenkę "Can You Hear Me". 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff