11 stycznia 2015

Alfabet muzyczny #67 - Red Hot Chili Peppers

3 komentarze:
 
Historia Red Hot Chili Peppers rozpoczęła się w 1978 r. w Kalifornii, kiedy uczniowie szkoły średniej Anthony Kiedis i Michael Flea Balzary postanowili założyć kapelę. Po wielu zmianach nazwy i składu w 1983 r. powstał zespół Red Hot Chili Peppers. I od tego czasu pochodzący z Hollywood RHCP tworzą jedno z najbardziej energetycznych brzmień w historii muzyki - bazują na klasycznym funku, amerykańskim punk-rocku i hardcore'owych riffach gitary. Pierwszy album chłopaków, zatytułowany "Red Hot Chili Peppers", ukazał się w 1984 r. Jednak nie odniósł specjalnego sukcesu, a zespół wciąż jeszcze poszukiwał właściwego brzmienia. Rok później do grupy dołączył Hillel Slovak, który wniósł nowe pomysły i już z jego udziałem powstała kolejna płyta - "Freaky Styley" (1985). Ale dopiero kolejny krążek "The Uplift Mofo Party Plan", który zawierał bardziej agresywne i dzikie utwory, został znacznie lepiej przyjęty i kapela zaczęła zdobywać coraz większą popularność. 
Rok 1988 przyniósł tragiczne wypadki, w skutek przedawkowania heroiny zmarł Hillel Slovak, a Anthony Kiedis wyszedł z nałogu dopiero po długim leczeniu. I to właśnie pamięci Slovaka został poświęcony utwór "Knock Me Down" z kolejnej płyty, zatytułowanej "Mother's Milk" (1989). Należy równocześnie wspomnieć, że to właśnie ta płyta przyniosła grupie sukces komercyjny. Nowym gitarzystą został młody muzyk John Frusciante. Grupę zasilił również nowy perkusista - DH Peligro. W 1991 ukazał się album "Blood Sugar Sex Magik". Można powiedzieć, że to właśnie ten krążek stał się rzeczywistym przełomem w karierze RHCP. Płyta zawierała takie hity jak "Give It Away", "Breaking The Girl", "Under The Bridge" (nagrodzony MTV Awards). Ten ostatni dotarł do czołowych miejsc prawie wszystkich zestawień. Do 1995 r. grupę opuścił John Frusciante, którego zastąpił (po wielu zmianach) Dave Navarro. 
Na kolejną płytę "Papryczek" fani musieli czekać aż cztery lata - longplay "One Hot Minute" ukazał się w 1995 r. W 1999 r. do kapeli powrócił John Frusciante i ukazał się równie długo oczekiwany, bestsellerowy album "Californication". Utwory takie jak "Scar Tissue" i "Parallel Universe" plasowały się na najwyższych miejscach brytyjskiej i amerykańskiej listy przebojów."Papryczki" cieszą się nieustającą popularnością na całym świecie, a liczni fani pilnie śledzą ich kolejne zaskakujące posunięcia. Panowie pod pięćdziesiątkę (z wyłączeniem, rzecz jasna, Josha Klinghoffera) pokazują, że prawdziwa muzyka nie ma ograniczeń wiekowych, a Red Hot Chili Peppers wciąż mogą funkcjonować w rockowej lidze mistrzów. 3 komentarze:

 1. Slovak nie dołączył przy Freaky Styley, a wrócił do zespołu (odszedł jeszcze przed nagraniem debiutu, z powodu zobowiązań z What Is This?). DH Pelligro w zespole był dosłownie przez chwilę, zdążył nagrać trzy piosenki na Mother's Milk, zastąpił go Chad Smith, który jest w zespole do dziś. No i Frusciante w końcu odszedł z zespołu po raz drugi. Przepraszam, jako były die-hard fan, musiałem :)

  OdpowiedzUsuń
 2. bardzo lubię Red Hotów! super zespoł!
  polecam u mnie Nowe Notowanie // hot-hit-lista.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny zespół, uwielbiam!!!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff