13 lutego 2015

Alfabet muzyczny #68 - Sting

Brak komentarzy:
 
Naprawdę nazywa się Gordon Matthew Thomas Sumner. Wokalista, kompozytor, aktor, działacz na rzecz praw człowieka i ochrony przyrody. Niewątpliwie jedna z największych indywidualności w historii muzyki rockowej.

Urodził się w 1951 r. w Wallsend w Anglii. Początkowo grał na basie w zespole Last Exit i uczył angielskiego. W 1977 r. wraz ze Stewartem Copelandem i Andy Summersem założył trio The PoliceO ile pierwsza płyta grupy - "Outlandos D'Amour" - była jeszcze zbiorem prostych piosenek inspirowanych rockiem i karaibskimi rytmami, to z czasem brzmienie formacji rozwinęło się w stronę formuły, której zwieńczeniem był wydany w 1983 r. krążek "Synchronicity" - kamień milowy w historii rocka i kwintesencja stylu The Police. Wkrótce po jej wydaniu kapela rozpadła się, a Sting skoncentrował się na karierze solowej. Jednak już w początkach lat 80., jeszcze jako lider The Police, Sting pracował samodzielnie. W 1982 nagrał wersję ballady "Spread a Little Happiness", która znalazła się na ścieżce dźwiękowej filmu "Brimstone and Treacle". Współpracował także z Dire Straits przy piosence "Money For Nothing" oraz z Philem CollinsemW 1985 r. ukazał się pierwszy solowy album wokalisty "The Dream of the Blue Turtles". Sting nagrał go na Jamajce, z pomocą znanych muzyków jazzowych takich jak Branford Marsalis i Omar Hakim, którzy występowali jak Blue Turtles.  W 1988 r. artysta wziął udział w trasie koncertowej Human Rights Now! Amnesty International. W ciągu następnych kilku lat Sting bardzo mocno zaangażował się w działania na rzecz obrony praw człowieka, a w szczególności Indian brazylijskich oraz w walkę o zachowanie lasów równikowych nad Amazonką. 
Następny krążek "The Soul Cages" z 1991 r. - był kolejnym triumfem. Tym razem Sting jeszcze bardziej zwrócił się w stronę spokojnych, balladowych brzmień i tylko w kilku kompozycjach nawiązywał wyraźnie do rockowej przeszłości. W 1993 r. ukazała się, utrzymana w podobnym klimacie, płyta "The Summoner's Tales". Znalazły się tam dwa wielki przeboje "If I Ever Lose My Faith In You" i "Fields Of Gold". Trzy lata później został wydany krążek "Mercury Falling". Ósmy solowy album Stinga "Brand New Day" pojawił się na rynku w 1999 r. Zyskał sobie ogromną popularność, szczególnie za oceanem i pokrył się trzykrotnie platyną. Gościnnie na płycie, w utworze "Desert Rose" zaśpiewał Algierski muzyk Cheb MamiKoncertowy longplay artysty "All This Time" został nagrany w dniu zamachu terrorystycznego na WTC, 11 września 2001 r. Sting poddał przeróbkom swoje najbardziej znane piosenki. Wśród 16 zamieszczonych na tej płycie utworów znalazły się więc takie klasyki, jak "Mad About You", "When We Dance", "Roxanne", "(If You Love Someone) Set Them Free", "Fields of Gold", "Moon Over Bourbon Street" i "Every Breath You Take". Przez dwa kolejne lata Sting pracował nad kolejną studyjną płytą, zatytułowaną "Sacred Love". Krążek premierę miał we wrześniu 2003 r. 
W 2007 r. doszło do ponownego spotkania wszystkich członków The Police oraz publicznej zapowiedzi światowego tournee "The Police Reunion Tour". W swoich działaniach Sting nie ogranicza się jedynie do muzyki. Występował w wielu filmach, między innymi w "Diunie" Davida Lyncha, "Burzliwym poniedziałku" Mike'a Figgisa czy "Quadrophenii" Franca Roddama. Występował także na deskach National Theatre w Waszyngtonie w adaptacji "Opery za trzy grosze" Bertolda Brechta.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff