26 maja 2015

Alfabet muzyczny #69 - Toto

Brak komentarzy:
 
Zespół ten większości z nas kojarzy się tylko z jednym kawałkiem, który przynajmniej raz w ciągu dnia pojawia się w niemal wszystkich stacjach radiowych. Dzisiaj chcę Wam pokazać, że nie jest to grupa jednej piosenki. 

Zespół Toto powstał w 1978 r. w Los Angeles z inicjatywy klawiszowca i wokalisty Davida Paich, gitarzysty i wokalisty Steve'a Lukathera, Steve'a Porcaro, Bobby'ego Kimaballa, Davida Hungate'a oraz Jeffa Parcaro. 
W tym samym roku ukazał się ich debiutancki album "Toto". Płyta odniosła sukces, a przeboje z niej były wysoko notowane na listach przebojów. Szczególnie utwór "Hold the line" zagościł dłużej na top listach. Następnie wydali dwie kolejne płyty, ale aby powtórzyć sukces musieli poczekać do 1982 r. kiedy to na rynku pojawił się krążek "Toto IV" a z nią największy hit zespołu - "Africa". Efekt? 6 nagród Grammy, w tym za najlepszą piosenkę i płytę roku. Kolejne lata przynosiły zmiany w składzie, a także albumy, które nie powtórzyły sukcesu poprzednich. Jak zwykle to bywa, byli bardziej doceniani w Europie i Japonii niż w rodzimych Stanach. Każdy z nich próbował także swoich sił w solowych projektach.
W 2008 r. ogłosili zakończenie swojej działalności. W 2010 r. grupa ogłosiła, że zagra 8 koncertów w Europie, na rzecz chorego na stwardnienie zanikowe boczne Mike'a Porcaro, byłego członka Toto. Wszystko wskazuje, że panowie nie powiedzieli jeszcze scenie do widzenia.  
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff