7 sierpnia 2015

Felie-Ton #13

Brak komentarzy:
 
O festiwalach w Sopocie i Opolu, występie Conchity w Polsce, nominacjach do Eska Music Awards i MTV Video Music Awards oraz koncercie Enej.

29-31 maja odbył się Polsat SuperHit Festival w Sopocie. Show rozpoczął recital z okazji 10-lecia Zakopower, podczas którego można było usłyszeć ciekawe duety m.in. z Kayah i Igorem Herbutem. Pierwszego dnia na Koncercie Platynowym wystąpili artyści, których albumy uzyskały status platynowych. Pojawił się zespół Hey, Piersi, Artur Rojek, Mela Koteluk, Dawid Podsiadło, Enej, LemON, Donatan & Cleo. Później zaczęła się druga część imprezy - Hity Sieci, a więc słychać było "Bałkanicę", "Brać", "Ruda tańczy jak szalona" itd. Natomiast kolejnego dnia odbył się koncert Radiowy Przebój Roku, a lista wykonawców była tworzona na podstawie danych z 80 stacji radiowych. Czyli tutaj zaskoczeń nie było - Margaret, Bednarek, Mrozu, Mesajah, Hyży, nieśmiertelni Bracia... Triumfował Mrozu z hitem "Nic do stracenia".

12-14 czerwca trwał Krajowy Festiwal Piosenki w Opolu. Koncert zainaugurowali debiutanci z utworami Skaldów. Następnie odbyło się widowisko teatralno-muzyczne przypominające twórczość Jeremiego Przybory i tu wysoki poziom występów i genialne teksty członka Kabaretu Starszych Panów. Drugi dzień był dniem SuperJedynek i SuperPremier. Nagrodzeni zostali Enej, Donatan & Cleo, Steczkowska, i dalej coraz gorzej, Hyży, Brzozowski, Blue Cafe. Na koniec odbył się recital Edyty Górniak z okazji 25-lecia pracy artystycznej wokalistki. Festiwal zakończył koncert z okazji 90-lecia Polskiego Radia. I tu rzadko słyszany na żywo duet z Mietkiem Szcześniakiem, czyli "Dumka na dwa serca", Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz, Halina Kunicka i wiele przebojów z dawnych lat w wykonaniu artystów młodszego pokolenia. Podsumowując trzy dni, można by spokojnie ominąć mdły pop SuperJedynek i -Premier.

27 czerwca publika z Kielc bawiła się na Sabacie Czarownic. A działo się, bo gwiazdą wieczoru był nie kto inny, a Conchita Wurst. Wbrew przypuszczeniom i obawom widzowie przyjęli ją z sympatią. W jej przypadku oprócz wizerunku liczy się mocny głos, który wokalistka potrafi wykorzystać. Śpiewali również: Bajm, Kombii, Ewelina Lisowska, Afromental czy też Sound'n'Grace. Bez fajerwerków.

Od 27 czerwca do 23 sierpnia potrwa trasa koncertowa Lato Zet i Dwójki. O co chodzi? Chodzi o to, że po całej Polsce jeździ scena z uczepionymi tymi samymi artystami, żeby do znudzenia męczyć ludzi hitami z Radia Zet. Gdzie znajduje się miejsce tortur? Trasa obejmuje Kołobrzeg, Słubice, Toruń, Gdańsk, Łódź, Koszalin i Uniejów.


28 czerwca odbyła się gala rozdania BET Awards. Najwięcej statuetek otrzymali Nicki Minaj, Chris Brown, Beyonce, a nagrodę specjalną za całokształt twórczości Janet Jackson. Wystąpili m.in. Ne-Yo, Kendrick Lamar, Nicki Minaj, Chris Brown, Ciara, Jason Derulo, Janelle Monae, Tinashe, Robin Thicke, Tyga, The Weeknd, Big Sean, Alicia Keys. 29 sierpnia zostaną wręczone nagrody Eska Music Awards w Szczecinie. Wśród kategorii znajduje się Najlepszy Hit, Artysta, Artystka, Zespół, Artysta w Sieci, Video, Radiowy Debiut. Na gali wystąpią Margaret, Hyży, Video, Enej, Sarsa, KAEN, K2 & Buka, Sound'n'Grace, Cleo, Agata Dziarmagowska oraz gwiazda wieczoru Adam Lambert. Głosować możecie TU

30 sierpnia w Los Angeles MTV Video Music Awards poprowadzi wokalistka o osobowości anioła Miley Cyrus xd To ta sama gala, na której wystąpiła z Robinem Thicke i rozpoczęła swoją przemianę. Najwięcej nominacji, bo aż dziewięć, otrzymała Taylor Swift, tuż za nią z sześcioma szansami na statuetki znalazł się Ed Sheeran. Jeśli natomiast policzyć featuringi, to górą będzie Kendrick Lamar – łącznie ma 13 nominacji! 

Miałam okazję być na koncercie grupy Enej. Był to występ festynowy, toteż nie za długi, raczej obejmujący wszystkie hity. Aranże okazały się na tyle urozmaicone, że nie można było się nudzić. Główny wokal mocny, czysty i co ważne z dobrą dykcją. Na band składało się dość dużo osób, bo dało się słyszeć oprócz perkusji perkusjonalia, sporo dętych - saksofon, trąbka, puzon, klarnet; gitara, bas, no i akordeon frontmana. Zespół czerpie z wielu gatunków, tj. rock, ska, muzyka bałkańska, reggae, folk, ale przede wszystkim niezmiennie promuje kulturę wschodnią z zaśpiewami i tekstami ukraińskimi. I to niewątpliwie przyciąga polską publikę, która doskonale bawi się przy słowiańskich brzmieniach. Kolejnym plusem jest widoczny profesjonalizm, a co za tym idzie mnogość zagranych koncertów. Na szczęście, oprócz znanych przebojów zapewniających zespołowi komercyjne przetrwanie, można u nich usłyszeć piękne, emocjonalne pieśni...


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff