5 sierpnia 2015

Alfabet muzyczny #72 - Stevie Wonder

Brak komentarzy:
 
Jeden z najpopularniejszych artystów amerykańskich XX wieku. Niewidomy od urodzenia, autor piosenek, multiinstrumentalista. Jego przeboje takie jak "I just called to say I love you", "Isn't she lovely" czy "Part-time lover" weszły na stałe do kanonu muzyki rozrywkowej. Sprzedał ponad 100 milionów płyt na całym świecie.

Stevland Hardaway Judkins urodził się w 1950 r. Był wcześniakiem. Nadmiar tlenu w inkubatorze doprowadził do utraty wzroku. Cztery lata później cała jego rodzina przeprowadziła się do Detroit; tam Stevie śpiewał w chórze kościelnym. Później nauczył się grać na perkusji, harmonijce ustnej i pianinie. Jego idolem był Ray Charles, do którego był często porównywany. W wieku 11 lat podpisał swój pierwszy kontrakt nagraniowy, a w 1962 r. ukazała się pierwsza płyta. Artysta nagrywał pod pseudonimem Little Stevie ;) A w 1966 r. ukazał się krążek, który już markował pod pseudonimem Stevie Wonder. Nagrywając kolejne albumy w międzyczasie grał na perkusji w The Jimi Hendrix Experience oraz koncertował z Rolling Stonesami. W 1972 r. ukazała się płyta "Talking Book", która nota bene uchodzi za jedną z najważniejszych i najmocniejszych albumów r&b. Najsłynniejsze piosenki z krążka to "Superstition" czy "You are the sunshine of my life". Dwa utwory przyniosły Wonderowi 3 nagrody Grammy. Następne Grammy otrzymał już w 1974 r. dzięki płycie "Innervisions". 
Kolejne albumy to pasmo samych sukcesów artysty. W sumie do tej pory zdobył 25 nagród Grammy, w tym Grammy Lifetime Achievement Award, która jest przyznawana "wykonawcom którzy w trakcie swojego życia mieli wybitny wkład na polu nagrywania muzyki". Wonder nagrał także ścieżkę dźwiękową do filmu "The Woman in Red", z której pochodzi jego najsłynniejsze "I just called to say I love you". Za ten właśnie przebój Stevie otrzymał Oscara. Wonder wziął także udział w nagraniu piosenki "We Are the World" z USA for Africa oraz "That's What Friends Are For" z Eltonem Johnem, Dionne Warwick oraz Gladys Knight. Stevie Wonder wydał ponad 30 solowych albumów, śpiewał w duetach m.in. z Paulem McCartney'em czy Michaelem Jacksonem. W 1989 r. został wprowadzony do Rock And Roll Hall of Fame. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff