17 września 2013

Alfabet muzyczny #13 - Marillion

Brak komentarzy:
 

Kolejna litera to "M". W dzisiejszej odsłonie kolejny zespół, który narodził się w Wielkiej Brytanii.  

Zespół powstał w 1979 r. w Aylesbury i dał początek nowemu nurtowi w muzyce, muzyce progresywnej. Założycielami byli Steve Rothery, Doug Irvine, Brian Jelliman i Mick Pointyer. W 1981 r. do składu dołączył Fish, a właściwe Derek Dick, który został wokalistą. Jeszcze zanim grupa nagrała pierwszy album doszło do zmian w jej składzie. W 1983 r. ukazał się Script For A Jester's Tears. Dzięki często granym koncertom Marillion szybko zdobył popularność w Wielkiej Brytanii oraz za granicą. W 1985 r. zespół nagrał, można powiedzieć wizytówkę - piosenkę Kayleigh.
W 1988 r. Fish odszedł z zespołu, aby poświęcić się karierze solowej. Grupa znalazła nowy wokal - Steve'a Hoghartha, z którym de facto pracuje do dziś. Nagrywali albumy tematyczne opowiadające o życiu człowieka i rożnych jego wymiarach oraz aspektach. W sumie na swoim koncie maja około 20 krążków. Najlepszym został okrzyknięty Marbles z 2004 r. Obecny skład zespołu to: Steve Hogarth (wokal, teksty), Steve Rothery (gitara), Mark Kelly (klawisze), Pete Trewavas (bas), Ian Mosley (perkusja).

Ciekawostki
  • Nazwa zespołu pochodzi od książki  J.R.R. Tolkiena Silmarillion. Nazwa została skrócona o przedrostek "sil", który można było nieopatrznie utożsamić z wyrazem silly - głupi. 
  • Byli brani pod uwagę jako twórcy muzyki do filmu Nieśmiertelny. Jednak musieli odmówić, ponieważ mieli bardzo napięty harmonogram. Ostatecznie propozycję przyjął zespół Queen. 
  • Piosenka Kayleigh spowodowała dużą popularność wśród młodych rodziców. W rezultacie w 1997 r. imię to było na 30 miejscu najbardziej popularnych imion w Wielkiej Brytanii. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff