21 października 2013

Alfabet muzyczny #18 - The Rolling Stones

2 komentarze:
 

Zespołem zaczynającym się na literę "R" będzie jeden z rywali The Beatles. Zespół, który przeszedł do historii nie tylko za sprawą muzyki, ale i licznych skandali. 

Początkiem legendy był pierwszy zespół Micka Jaggera i Keitha Richardsa - Little Boy Blue and The Blue Boys. Nazwa uległa jednak zmianie w 1962 r. na The Rolling Stones. W latach 60. osiągnęli wielką sławę, którą potwierdzali liczni fani, histeryczne fanki oraz świetna statystyka sprzedaży albumów. Nieśmiertelne stały się wylansowane w tym dziesięcioleciu przeboje z Paint It Black, Ruby Tuesday, Sympathy For The Devil oraz Satisfaction na czele, którego riff gitarowy uznano za współczesny odpowiednik motywu przewodniego V Symfonii Beethovena. Trzon zespołu stanowili wówczas Mick Jagger, Kieth Richards i Brian Jones.W tym okresie niestety nie mogło się obejść przed tragicznymi
sytuacjami. Koncert w 1969 r. w Altamont w Kalifornii zaowocował kilka ofiarami śmiertelnymi. W tym okresie zmarł Brian Jones, którego później zastąpił Mick Taylor. 
Lata 70. fani,a szczególnie młodzież niesiona przez falę punkrocku z buntowników przekształcili się w symbol poprzedniej epoki. Lata 80. jak w tych latach bywało muzycy poświęcili więcej uwagi na swoich karierach solowych. Na szczęście lata 90. to ponowna integracja zespołu i świetna trasa koncertowa. Jak dobrze wiemy zespół oraz Mick Jagger mają się nadzwyczaj dobrze jak na swój wiek, wcale nie ustępują młodszym kolegom i dalej tworzą bardziej lub mniej ciekawe kompozycje. jedno jest pewne póki co nie wypadają z rynku muzycznego. 

Ciekawostki
 • Nazwa zespołu pochodzi od piosenki amerykańskiego bluesmana z lat czterdziestych, Muddy'ego Watersa.
 • 13 kwietnia 1967 r. The Rolling Stones dali koncert w Warszawie, co było historycznym wydarzeniem. Polski złoty był wtedy niewymienialny, więc zespołowi zapłacono… dwoma wagonami wódki.
 • W nocy z 2 na 3 lipca 1969 roku gitarzysta Brian Jones został utopiony we własnym basenie przez robotnika modernizującego jego posiadłość Franka Thorogooda, który przyznał się do tego morderstwa dopiero w 1993 roku. 
 • Mick Jagger za osiągnięcia oraz promowanie kultury brytyjskiej 4 czerwca 2002 roku został obdarzony brytyjskim tytułem szlacheckim.


 

 

 

2 komentarze:

 1. Ten zespół to wielka historia i moim zdaniem szybko że sceny nie zejdą:D
  Zapraszam do mnie http://muzycznomaniaa.blogspot.com/ NN

  OdpowiedzUsuń
 2. "Jazzmani, bigbitowcy, rockmani. Muzyka w PRL-u" - quiz

  Portal historyczny dzieje.pl zorganizował muzyczny quiz w bardzo ciekawej formie, z atrakcyjnymi nagrodami. Wszystkich miłośników muzyki zapraszam do wzięcia udziału!

  Więcej informacji: http://dzieje.pl/muzyka-w-prl-u/

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff