24 czerwca 2014

Alfabet muzyczny #51 - Alphaville

Brak komentarzy:
 

W kolejnej odsłonie alfabetu niemiecki zespół spod znaku synth popu, początku lat 80. Znani przede wszystkim z przebojów Forever Young czy Big in Japan oraz nietuzinkowego głosu wokalisty.

Zespół został założony w 1982 r. w Münster przez Mariana Golda, Bernharda Lloyda i Franka Mertensa ( od 1984 Ricky Echolette). Na scenie zadebiutowali w 1984 r. Wcześniej grupa eksperymentowała trochę z dźwiękiem, ale po debiucie repertuar się zmienił, muzyka stała się nieco lżejsza. W roku debiutu odnieśli ogromny sukces, za sprawą singla "Big in Japan". Zaraz po nim na rynek wkroczył pierwszy album "Forever Young", który stał się pewną wizytówką zespołu. W 1986 r. ukazał się drugi album grupy - "Afternoons In Utopia". Zaledwie rok później zespół zaczął nagrywać płytę "The Breathtaking Blue", którą zaprezentował w 1989 r. i stworzył film pełniący rolę videoclipu. W 1994 r. ukazał się singiel "Fools" będący zwiastunem długo oczekiwanego albumu "Prostitute" (1994). Kolejny krążek "Salvation" wydano 3 lata później. W styczniu 2002 grupa wydała album "Forever Pop" zawierający największe hity Alphaville w zupełnie nowych aranżacjach. W  2003 r. na rynku pojawiło kolejne wydawnictwo grupy "CrazyShow". Prawie jednocześnie Bernhard Lloyd oświadczył, że rezygnuje z członkostwa w Alphaville.

Ciekawostki
  • Nazwa Alphaville została zaczerpnięta ze słynnego filmu zatytułowanego "Alphaville", Jeana Luca Godarda, z 1965 r. 
  • Tytuł piosenki "Big in Japan" jest swego rodzaju żartem. Odnosi się on do wielu zespołów rockowych, które nie odnosząc sukcesów w Wielkiej Brytanii i USA starały się zaistnieć na rynku muzycznym w Japonii. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff