28 lipca 2014

Alfabet muzyczny #56 - Fleetwood Mac

Brak komentarzy:
 
Kolejny gigant brytyjskiej sceny muzycznej. W historii zapisał się jako ciągle kłócący się. Wśród nich wrzało od romansów, rozwodów, plotek. Inne składy rozpadały się, ale nie oni. To wszystko co było dla innych słabością, oni przekuwali w sukces. Tak powstała jedna z ich najsłynniejszych płyt "Rumours". 

Historia zaczyna się w Londynie w 1967 r., gdzie zawiązał się bluesowy kwartet: Peter Green, Jeremy Spencer,  Mick Fleetwood, Bob Brunning. Ostatni wykruszył się szybko, bo już po dwóch miesiącach i wakat po nim objął John McVie. Zespół debiutował na festiwalu w Windsor i odniósł natychmiastowy i bezdyskusyjny sukces. Bluesowe improwizacje muzyków przyniosły im sławę w USA jeszcze przed wydaniem pierwszego albumu - "Fleetwood Mac" (1968). Niebawem do zespołu dołączył gitarzysta Danny Kirwan. W 1969 r. ukazały się dwa kolejne longplaye zespołu - "English Rose" i "Then Play On". Na początku 1970 r. z Fleetwood Mac niespodziewanie odszedł Peter Green, który postawił na karierę solową. Jego miejsce zajęła grająca na klawiszach wokalistka Christine Perfect (wkrótce McVie). W 1971 r. z grupy zniknął Jeremy Spencer, który przez ostatni rok stał się liderem formacji. Po nagraniu albumu "Bare Trees" (1972) zespół opuścił także gitarzysta Danny Kirwan, którego zastąpili Bob Weston i Dave Walker. Bob Weston zrezygnował ze współpracy z grupą po płycie "Mystery to Me". W 1975 r. McVie i Fleetwood zaprosili do zespołu soft-rockowy duet Lindseya Buckinghama i Stevie'ego Nicksa. Dzięki temu oblicze grupy zostało całkowicie odmienione - zarówno jeśli chodzi o image jak i o sposób grania. Jeszcze w tym samym roku ukazał się 'debiutancki' album odświeżonego Fleetwood Mac, zatytułowany "Fleetwood Mac". Jednak wraz z sukcesami komercyjnymi
przyszły kolejne nieporozumienia wśród członków grupy. Pomimo tych problemów następny album zespołu "Rumours" (1977) odniósł oszałamiający sukces zarówno w USA jak i na Starym Kontynencie - zajmując pierwsze miejsca zestawień. Płyta w samych Stanach znalazła ponad 17 milionów nabywców! Kolejny krążek "Tusk" (1979) nie powtórzył sukcesu poprzednika.  Na początku lat 80. Fleetwood, Buckingham i Nicks nagrali solowe albumy, z czego największą popularnością cieszyła się płyta "Bella Donna" (1981) Stevie Nicks. W 1982 r. muzycy na chwilę połączyli siły jako Fleetwood Mac by nagrać album "Mirage", a następnie ponownie poświęcili się karierom solowym. W 1987 r., po wydaniu piętnastego studyjnego album "Tango in the Night", Lindsey Buckingham opuścił grupę. Jego miejsce zajęli Billy Burnette i Rick Vito. Zespół Fleetwood Mac w klasycznym składzie - Mick Fleetwood, John i Christine McVie, Lindsey Buckingham i Stevie Nicks - spotkał się dopiero w 1993 r., grając w czasie inauguracji prezydentury Billa Clintona. Niebawem grupę opuściły Christine McVie i Stevie Nicks. W 2003 r. ukazał się album "Say You Will" - pierwsza od czasu "Tango in the Night" studyjna płyta Fleetwood Mac w klasycznym składzie. W styczniu 2014 Christine McVie ponownie dołączyła do zespołu.

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff