2 września 2014

Alfabet muzyczny #61 - KISS

Brak komentarzy:
 

W alfabecie amerykańska grupa rockowa, która obrała całkiem nowoczesny nurt. Zaczynali w latach 70., gdzie tryumfy święcili np. Beatlesi, a mimo to wybili się i stworzyli styl, który nazywali "Heavy Metal Beatles". Charakterystyczne są dla nich wizerunki sceniczne: przerysowane makijaże, maski, ekstrawaganckie kostiumy a także pokazy pirotechniczne na koncertach. 

Zespół założony w 1973 r., w Nowym Jorku przez Paula Stanleya oraz Gene'a Simmonsa. Grupa powstała na fundamentach rock 'n' rollowego Wicked Lester, w którym grał Simmons. Gene poszedł pewnego dnia do przyjaciela, spotkał u niego Stanleya i tak znalazł się w bandzie Simmonsa. Dzięki ogłoszeniu danemu kilka miesięcy wcześniej w magazynie „Rolling Stone” pozyskali perkusistę Petera Crissa oraz gitarzystę Paula „Ace” Frehley’a. W kolejnych dniach stycznia grupa zmieniła nazwę z Wicked Lester na KISS. Po dwóch występach grupę zauważył Eddie Kramer, dzięki któremu powstało 5 tytułowe demo na MC. Po tym wydarzeniu telewizyjny reżyser Bill Aucoin zaoferował zespołowi swoje usługi i pomógł w szybkim podpisaniu kontraktu. 
W przeciągu roku KISS wydał swoje pierwsze dwa albumy (Kiss, Hotter Than Hell), które spotkały się z niewielkim uznaniem.W 1975 r. wydali swój trzeci studyjny album zatytułowany „Dressed To Kill” Latem 1975r. grupa wydała longplaya „Alive!”, który sprowadził na nich cień sławy pierwszym prawdziwym przebojem radiowym - „Rock And Roll All Night”. Twarze muzyków ukrywał makijaż (Simmons - Demon, Criss - Catman, Frehley – Space, Stanley - Starchild), ubierali się w szokujące kostiumy a na koncertom zawsze towarzyszyły sceniczne efekty pirotechniczne oraz przedstawienia w postaci plującego krwią Simmonsa czy np. spektakularnym solówkom gitarowym. W połączeniu z hardrockowymi utworami dawało to razem coś, co zostało określone jako „najwspanialszy rock`n`rollowy show na Ziemi”.  W 1978 r. wszyscy czterej członkowie grupy wydali albumy solowe. Po wydaniu singli zespół zmienił kierunki dążenia. W 1979 r. pomimo choroby Petera grupa ukończyła kolejny album który ukazał się pod nazwą „Dynasty”. Na życzenie producenta Peter Criss odszedł w maju 1980r, a zastąpił go muzyk sesyjny Anton Fig. Niestety od czasu odejścia Petera zespół zaczął mocno tracić na popularności. Nastąpiła zmiana perkusisty. Nowym muzykiem stał się Eric Carr, który zadebiutował w grupie podczas tournee promującego „Unmasked”. Z biegiem czasu zespół zaczął tracić na popularności. Zdesperowani utratą wcześniejszej popularności KISS postanowili powziąć rozwiązania ostateczne. Legendarny makijaż, który ukrywał ich prawdziwe twarze przez prawie dziesięć lat, został zmyty 18 września 1983r. podczas występu w MTV promującego singel „Lick It Up”. Wydarzenie to całkowita zmiana - przyniosła zamierzony efekt - zespół ponownie został zauważony, a singel stał się pierwszą, w dotychczas czteroletniej przerwie, platynową płytą. Z kolejnymi latami pojawiały się kolejne krążki. Ostatni album pochodzi z 2009 r., ale zespół nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Ciekawostki
  • W 1977r. KISS uznany został w prestiżowym sondażu Narodowego Instytutu Gallupa jako najlepszy rockowy zespół w USA, czego potwierdzeniem miało być odwrócenie uwagi japońskiej publiczności od zespołu takiego jak The Beatels. 
  • Mówi się nawet o zagadnieniu „KISSterii” objawiającym się stale rosnącą popularnością zespołu który stał się obiektem marketingu i zarazem marką - wszystkie towary opatrzone logiem KISS (od zestawów zestawy do makijaży, masek, gier po ubrania) sprzedawały się masowo. 
  • Oficyna „Marvel Comics” wydała dwa komiksy, w których głównymi postaciami są muzycy KISS przedstawieni jako super-bohaterowie. Pierwszy zeszyt stał się najlepiej sprzedającym się komiksem Marvela w historii do roku 1983. 
  • Ciekawostką jest, że każdy z muzyków oddał do czerwonego tuszu swoją krew, co spowodowało jeszcze większa sprzedaż komiksu. Wznowienie obydwóch zeszytów w roku 1995 niestety nie zawierało już DNA zespołu. 
  • W okolicach 1977 r. zawiązała się grupa fanów zwana „KISS Army”, która bardzo szybko stała się oficjalnym fan-klubem zespołu. Liczba członków przechodziła najśmielsze oczekiwania zespołu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff